wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowa szczegółowa fotomapa miasta

Dział Systemu Informacji Przestrzennej Biura Rozwoju Wrocławia opublikował najnowszą najnowszą ortofotomapę miasta. Zdjęcia lotnicze wykonano 6 i 7 kwietnia 2018.

Reklama

Ortofotomapa to przetworzone zdjęcie lotnicze, które poddane są korekcji geometrycznej. Ostatnia taka mapa dla terenu całego Wrocławia była wykonana w 2015 r. 

Najnowszą ortofotomapę można znaleźć na stronach geoportalu Wrocławia.

Została ona opracowana na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych 6 i 7 kwietnia 2018.Jej rozdzielczość wynosi 4 cm na pixel.

W porównaniu do lat poprzednich, tegoroczna ortofotomapa jest nieco mniej atrakcyjna wizualnie ze względu na czas wykonania – jeszcze przed okresem intensywnej wegetacji. Dzięki temu jednak, w większości zastosowaniach, jej użyteczność jest istotnie wyższa (rozwijające się liście nie zasłaniają dróg i elementów zabudowy). W najnowszej ortofotomapie udało się też (dzięki odpowiednim zapisom specyfikacji zamówienia) zmniejszyć efekt „kładzenia” się budynków, co poprawiło końcową jakość opracowania.

Nowa ortofotomapa jest też dostępna w postaci usługi typu WMS. Z usługi tego typu mogą bez ograniczeń skorzystać wszyscy posługujący się specjalistycznym oprogramowaniem do zarządzania danymi przestrzennymi lub geodezyjnymi. 

Adres usługi: http://gis1.um.wroc.pl/arcgis/services/ogc/OGC_ortofoto_2018/MapServer/WMSServer?

(Publikowana na www.geoportal.wroclaw.pl ortofotomapa Wrocławia (4cm/px) nie jest ortofotomapą w rozumieniu rozporządzenia MSWiA „w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu”. Tym samym nie wchodzi ona w skład państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i nie posiada formalnych atrybutów przysługujących elementom tego zasobu.)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama