°C Pogoda we Wrocławiu

4. Król Maciej Korwin wrócił do Wrocławia. Jego popiersie stanęło w Starym Ratuszu [ZDJĘCIA]
Na zdjęciu: odsłonięcie popiersia węgierskiego króla Macieja Korwina fot. Tomasz Hołod
Na zdjęciu: odsłonięcie popiersia węgierskiego króla Macieja Korwina

W piątek, 10 marca, w Starym Ratuszu we Wrocławiu zostało odsłonięte popiersie węgierskiego króla Macieja Korwina. Jest ono darem Tibora Turi Toroka – rzeźbiarza i jednocześnie wykonawcy, który stworzył również popiersie niemieckiego filozofa Jakoba Boehme, znajdujące się w Zgorzelcu. Zobaczcie zdjęcia.

Król Maciej Korwin wrócił do Wrocławia, tym razem na stałe

Król Maciej Korwin oprócz tego, że był królem Węgier i Czech, został wybranym także władcą Śląska. To z jego inicjatywy, południowe skrzydło Starego Ratusza we Wrocławiu zostało rozbudowane. Teraz, dzięki popiersiu ugościł się on w tym budynku na zawsze.

Bardzo się cieszę, że za mojej kadencji król Maciej Korwin znowu mógł przybyć do Wrocławia. Teraz, jedyny Węgier, który był władcą na Śląsku, wrócił tutaj i to na stałe.
Adam Szesztay, wicekonsulat Węgier we Wrocławiu

Król Maciej Korwin zawitał do Wrocławia z XV wieku. Niestety nie zdążył zobaczyć rozbudowy Starego Ratusza, ponieważ rozpoczęła się ona dopiero po jego śmierci.

Dziękuję wszystkim, którzy dbają o relacje polsko-węgierskie. Tych inicjatyw i działań jest coraz więcej. Wrocław jest miastem solidarności, wolności i pamięci. Ta pamięć jest dla nas bardzo ważna. Cieszymy się, że możemy wspólnie ją dzisiaj świętować.
Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia

Zobaczcie zdjęcia popiersia, które można zobaczyć w Starym Ratuszu!