4. Do pożarów, wypadków i klęsk żywiołowych – straż pożarna ma nowe wozy

Uroczystym apelem na Placu Katedralnym rozpoczęło się przekazanie dolnośląskim jednostkom straży pożarnej pieniędzy na samochody pożarnicze oraz już zakupione pojazdy. Wśród darczyńców jest też miasto Wrocław, które sfinansowało zakup jednego wozu ratowniczo-gaśniczego (drabiny).

Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin (13 grudnia godz. 12.00) straż pożarna interweniowała na Dolnym Śląsku 140 razy. Tak wynika z danych udostępnionych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. I nie były to tylko pożary domów, lasów lub traw.

Straż pożarna wzywana była do również do usuwania szkód spowodowanych wiatrem, do zagrożeń chemicznych i ekologicznych oraz – i tu największa liczba wezwań – do wypadków drogowych.

Samochody ratowniczo-gaśnicze dla Państwowej Straży Pożarnej

Powiększ obraz: Nowe wozy strażackie przekazane dolnośląskim jednostkom straży pożarnej 13 grudnia 2023 Maciej Kulczyński

W środę (13 grudnia) na Placu Katedralnym zorganizowano uroczysty apel. Podczas spotkania Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej przekazał jednostkom straży pożarnej działającym w województwie dolnośląskim podarowane przez różnych darczyńców wozy oraz pieniądze na zakup kolejnych pojazdów.

420 tysięcy złotych w 2023 roku przekazał Wrocław straży pożarnej

Jednym z darczyńców jest również miasto Wrocław. Podczas uroczystości działająca we Wrocławiu jednostka otrzymała od miasta 350 tysięcy złotych na dofinansowanie zakupu samochodu specjalnego (drabiny) do działań z zakresu zwalczania zagrożeń dla środowiska.

Ponadto w ramach „Programu Poprawy Bezpieczeństwa we Wrocławiu w latach 2021–2024” Wrocław przekazał w tym br. 70 tysięcy złotych na działania zapewniające bezpieczeństwo w mieście.

W sumie w latach 2018–2023 miasto przekazało wrocławskiej jednostce:

• 420 tysięcy złotych w 2023 roku ;
  • 570 tysięcy złotych w 2022 roku ;
  • 770 tysięcy złotych w 2021 roku ;
  • niemal 420 tysięcy złotych w 2020 roku;
  • 390,6 tysięcy złotych w  2019 roku;
  • 70 tys. złotych w 2018 roku.