4. Nowy parking przy Krynickiej na Gaju. Ładny, zadbany, zamiast dzikiego
Parking przy ul. Krynickiej widziany z góry. W najbliższych dniach przybędzie tu osiem nowych drzew. Fot. Tomasz Hołod

Przy ulicy Krynickiej parkowanie aut miało miejsce na nieutwardzonym, błotnistym, zaniedbanym terenie. Cierpieli na tym mieszkańcy, ich zmysł estetyczny oraz samochody. Budowa cywilizowanego parkingu przeprowadzona została w porozumieniu z radą osiedla Gaj i sfinansowana w ramach partycypacyjnego programu Fundusz Osiedlowy.

Nie chodziło tylko o utwardzenie nawierzchni i wyznaczenie miejsc postojowych. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zbudował zjazd i drogę manewrową, a także wyposażył parking w niezbędną infrastrukturę drogową, jak odwodnienie czy oświetlenie. Na W ciągu najbliższych dwóch tygodni zasadzi drzewa.

Zakres prac przy Krynickiej

• wykonanie nawierzchni parkingu, zjazdu na parking i chodnika oraz dróg manewrowych,
  • wyznaczenie 40 miejsc postojowych, w tym trzech kopert dla osób z niepełnosprawnościami,
  • budowa odwodnienia (kanalizacja deszczowa, muldy chłonne),
  • budowa oświetlenia w postaci okablowania i trzech latarni,
  • zabezpieczenie istniejących sieci telekomunikacyjnych oraz sieci ciepłowniczej,
  • zagospodarowanie terenów zielonych (zasadzenie ośmiu drzew m.in. siedmiu jarzębów szwedzkich i ambrowca balsamicznego oraz organizacja trawnika – te prace będą wykonane do 4 grudnia).

Prace o wartości 1,2 mln zł zostały sfinansowane w ramach programu Funduszu Osiedlowego.

Czym jest Fundusz Osiedlowy?

Fundusz osiedlowy to miejski program umożliwiający skuteczne działania radom osiedli poprzez kierowanie pieniędzy na nieduże inwestycje służące mieszkańcom, lokalnie podnoszące jakość ich życia.

Każde osiedle w ramach budżetu ma do rozdysponowania określoną ilość pieniędzy, które może przeznaczać na realizację potrzebnych inwestycji na swoim terenie. Istotny jest głos i wola mieszkańców, bowiem jednym z wymogów jest przeprowadzenie lokalnych konsultacji społecznych poprzedzających starania o środki z Funduszu Osiedlowego.

Fundusz Osiedlowy, obok  Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i programu Mikrogranty, jest jednym z kluczowych elementów partycypacyjnego budżetu Wrocławia. Dzięki zasadom Funduszu Osiedlowego lokalna społeczność może kształtować ładu przestrzenny w swojej okolicy.

Co ZDiUM robi w ramach Funduszu Osiedlowego

1. Doświetla ostatnie ciemne uliczki: Knota, Trzebiatowskiego i Szarskiego na Muchoborze Wielkim.
  2. Uzupełnił oświetlenie ul. Grawerskiej na Widawie.
  3. Wybudował przystanek na ul. Dolnobrzeskiej wraz z chodnikiem i przejściem dla pieszych (Leśnica).
  4. Oświetla Żabią Ścieżkę oraz chodnik i ścieżki rowerowej wzdłuż Niskich Łąk na Przedmieściu Oławskim.
  5. Buduje chodnik z miejscami parkingowymi na północnej stronie ul. Rumiankowej na Żernikach.
  6. Remontuje chodniki przy blokach wzdłuż Grudziądzkiej (od numeru 55 do 91) na osiedlu Karłowice-Różanka.
  7. Poprawia bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych na Maślicach.
  8. Wybuduje chodnik pomiędzy Rucianą a Starodębową na Pawłowicach.

Planowane inwestycje z Funduszu Osiedlowego

1. Remont chodników na Odkrywców (Grabiszyn-Grabiszynek).
  2. Zielony plac manewrowy u zbiegu Trzebnickiej z wybrzeżem Korzeniowskiego (osiedle Kleczków).
  3. Utwardzenie sięgacza - droga dojazdowa do posesji przy ul. Opatowickiej 11-21 (osiedle Księże).
  4. Budowa chodnika przy ul. Brodzkiej od posesji nr 131 do marketu Dino (osiedle Pracze Odrzańskie) oraz budowa przystanków autobusowych i przejścia dla pieszych.
  5. Doświetlenie Wańkowicza (osiedle Muchobór Wielki).
  6. Spowolnienie ruchu na Szewczenki i Gorlickiej (osiedle Psie Pole-Zawidawie).
  7. Poprawa organizacji ruchu samochodów wokół trzech placówek na Kozanowie i Pilczycach: przy ZSP 21 (okolice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 21 - wykonanie progów zwalniających), przy SP 33 oraz ZSP nr 7 (wyniesienie przejścia dla pieszych).
  8. Budowa chodnika przy Dokerskiej w stronę ZSP nr 21 (osiedle Pilczyce- Kozanów-Popowice Północne).
  9. Budowa oświetlenia Rzemieślniczej pomiędzy numerem 14 a 16 (osiedle Widawa).
  10. Bezpieczna Sudecka (osiedle Borek).
  11. Bezpieczna Jastrzębia (osiedle Borek).
  12. Remont chodnika przy ul. Jaworowej (osiedle Borek).
  13. Oświetlenie ul. Przedwiośnie, Nagietkowej i Kwiatowej (osiedle Pawłowice).