4. Nowy Ośrodek Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności
Projekt Ośrodka Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności - wizualizacja

We Wrocławiu powstanie nowe miejsce, w którym schronienie znajdzie 80 osób w kryzysie bezdomności. Umowa na budowę Ośrodka została podpisana, a obiekt przy ul. Popielskiego 8. będzie gotowy wiosną 2025 roku. Zobaczcie wizualizacje.

- Opieka nad osobami w kryzysie bezdomności jest obowiązkiem miasta.  Wynika to z zapisów ustawowych. Staramy się to robić kompleksowo, w oparciu o wiele lokalizacji na terenie Wrocławia. Z doświadczenia wiemy, że im szybciej udzielimy wsparcia i pomocy osobom w kryzysie bezdomności, tym większe szanse, że uda im się z tego wyjść. Miejsce przy Popielskiego to nie tylko noclegownia, ale także poprawa układu drogowego w bezpośredniej okolicy - informuje Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Większość infrastruktury  przeznaczonej dla osób w kryzysie bezdomności we Wrocławiu ma już kilkanaście, kilkadziesiąt lat. W 2018 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej określiło standardy obiektów, w tym również noclegowni, schronisk, ogrzewalni, do których także Wrocław musi się dostosować. Dotychczas działająca noclegownia, mieści się tuż obok dworca PKP przy ul. Małachowskiego. Przez 14 lat działalności nie generowała  skarg mieszkańców.

- Nowy obiekt będzie prosty, ale zarazem  nowoczesny. Energooszczędny, dzięki instalacji fotowoltaicznej na dachu i pompie ciepła, ale też przyjazny dla środowiska - powstaną ogrody deszczowe, zbiornik na deszczówkę do podlewania zieleni, nawierzchnie przepuszczalne. W budynku powstaną sale szkoleniowe, świetlica, pralnia i część  magazynowa. Dzięki tej inwestycji zmieni się również sama ulica Popielskiego, która zyska nowy układ drogowy, z chodnikiem i oświetleniem.
Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Powiększ obraz: Projekt Ośrodka Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności - wizualizacja materiały prasowe
Projekt Ośrodka Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności - wizualizacja

Pomoc miasta dla osób w kryzysie bezdomności

Do noclegowni trafiają zwykle osoby, które są stosunkowo krótko w kryzysie bezdomności. Jeśli w ciągu dwóch pierwszych lat otrzymają zindywidualizowaną pomoc, mają szansę się usamodzielnić i wrócić do społeczeństwa.

- Blisko połowa mieszkańców noclegowni to osoby aktywne zawodowo. Podejmują zatrudnienie w podmiotach ekonomii społecznej - to np. spółdzielnia socjalna i na otwartym rynku pracy. Część z nich ma szansę na udział w projekcie Droga do Domu. To blisko 100 miejsc w mieszkaniach służących usamodzielnianiu osób w kryzysie bezdomności - dodaje Joanna Kot, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wrocław prowadzi kompleksowy program pomocy dla osób w kryzysie bezdomności. Ta codzienna pomoc i wsparcie nie byłaby możliwa bez organizacji pozarządowych, które specjalizują się w działaniach interwencyjnych, streetworkingowych, prowadzą schroniska, ogrzewalnie i noclegownię.

Na terenie Wrocławia jest w sumie 14 placówek pomocowych. Ośrodek Wsparcia dla Osób w Kryzysie Bezdomności to inwestycja realizowana w trybie „projektuj i buduj”. Jest realizowana  ze środków Miasta Wrocław oraz z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat, Banku Gospodarstwa Krajowego, które wynosi blisko 7 400 000 zł. Całkowity koszt budowy to ponad 10 mln zł.

Źródło: materiały prasowe