3. Inwestycje
  4. Mural o marzeniu o lepszym mieście ozdobił biurowiec Centrum Południe we Wrocławiu
Mural ze zwierzętami, motywami roślinnymi i architektonicznymi na ścianie biurowca Centrum Południe fot. Skanska

Dzik, wiewiórka, bocian i inne zwierzęta zadomowiły się na ścianie biurowca Centrum Południe. Mural niesie przesłanie, marzenie o miejskim świecie, w którym natura znajduje dla siebie bezpieczne miejsce.

Jeszcze świeży mural na ścianie biurowca Centrum Południe (ul. Powstańców Śląskich) to wieloelementowa kompozycja złożona ze zwierząt, motywów roślinnych i architektonicznych. Nie tylko najstarsi wrocławianie, i nie tylko z południa, rozpoznają wymalowany fragment galeriowca–statku, który stoi naprzeciwko biurowca, a także wieżę ciśnień z niedalekiej alei Wiśniowej.

– Ten projekt jest o marzeniu: żeby nasze miasta wspierały bioróżnorodność, żeby auta nie rozjeżdżały jeży, dziki nie musiały buszować w śmietniku, a ptaki nie traciły siedlisk i nie rozbijały się o szyby, rzeka nie była zatruta, a architektura wpisywała się w krajobraz – tłumaczy Zuzanna Wollny, autorka projektu, mieszkająca we Wrocławiu.

Odmalowywaniem na ścianie jej pomysłu zajęli się malarze wynajęci przez firmę Skanska (inwestor Centrum Południe) oraz z pracowni Kolektyf. – Jak zawsze wykonali świetną pracę, przenosząc projekt z papieru w rzeczywistość. Każdy detal odwzorowany jest z uwagą i wiernością. Muszę przyznać, że to niesamowite uczucie patrzeć jak coś, co wyszło spod mojej ręki, nabiera realnego kształtu w takim gigantycznym formacie – cieszy się Zuzanna Wollny.

Farby neutralizujące drobnoustroje

Ów gigantyczny format to dokładnie 22 na 33 metry, czyli 726 metrów kwadratowych. Mural, zdaniem inwestorów największy tego typu w mieście, namalowany jest farbami, które ponoć rozkładają bakterie i uwalniane przez nie toksyny. Neutralizują także wirusy i grzyby.

Farby fotokatalityczne to materiał, w którym dochodzi do reakcji fotokatalitycznej. Dzięki promieniom słonecznym oraz obecności tlenu i wilgoci, zanieczyszczenia, spaliny samochodowe, dwutlenek siarki czy opary rozpuszczalników znajdujące się w miejskim powietrzu przekształcane są w nieszkodliwe produkty, takie jak dwutlenek węgla i woda.
cytat z komunikatu firmy Skanska

Zuzanna Wollny brała wcześniej udział przy tworzeniu grafik przybliżających historię ulicy Lwowskiej. Znajdują się one na innych ścianach. Wewnątrz biurowca są natomiast lustra autorstwa Oskara Zięty. Warto zwrócić uwagę także na skwer założony przez inwestora i nieduży plac do gry w koszykówkę.

Skanska postawiła jak na razie dwa z zaplanowanych pięciu budynków Centrum Południe.

Źródło: materiały prasowe