3. Inwestycje
  4. Stare wyburzyli, nowe postawili. Przedszkole nr 141 przy al. Hallera we Wrocławiu na ukończeniu
Widok na front przedszkola i drzewo ZIM
Widok na front przedszkola i drzewo

To będzie podwójnie szczęśliwe przedszkole, bo co dwie siódemki to nie jedna. Pod adresem aleja Hallera 77A stoi nowy budynek i czeka na dzieci. Początek już we wrześniu. Wrocław TV pokazuje, jak wygląda ta placówka. Mamy także zdjęcia.

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Nowe przedszkole publiczne (nr 141) jest tam, gdzie było stare, czyli naprzeciwko centrum handlowego Borek i przy przystankach Mielecka (dojazd tramwajami i autobusami). Pójdzie do niego 200 dzieci w ośmiu grupach. Zajęcia adaptacyjne zaplanowane są na końcówkę sierpnia.

Nowoczesne i zielone dookoła

W dwupoziomowym budynku oprócz pokojów przedszkolnych jest m.in. sala rekreacyjna i pomieszczenie do zajęć terapeutycznych, kuchnia z chłodniami i winda. Budynek jest klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na zewnątrz jest plac zabaw i tzw. ścieżka sensoryczna. Na dachu: rośliny i panele fotowoltaiczne. Jedną ze ścian ozdobią pnącza, a wokół posadzono 14 drzew i 1,5 tysiąca krzewów.

— Sam obiekt posiada wiele rozwiązań proekologicznych — informuje Lidia Tania, zastępca dyrektora ds. realizacji inwestycji w Zarządzie Inwestycji Miejskich, który nadzorował budowę. I wymienia: — Na terenie przedszkola zagospodarowana będzie woda deszczowa na przykład poprzez ogród deszczowy. Budynek jest wyposażony w energooszczędne oświetlenie i system do zarządzania oświetleniem oraz odzyskiwaniem ciepła z wentylacji mechanicznej.

Lidia Tania informuje, że w obiekcie trwają ostatnie prace wykończeniowe i wyposażanie sal.

O 50 miejsc więcej

Nowoczesny budynek (za ponad 15,5 mln zł) zastąpił na Gajowicach stary, który stał przy Hallera od 1982 do 2022 roku. Trzeba go było wyburzyć, ponieważ nie nadawał się do remontu. Rodzice, którzy go pamiętają, teraz mogą przecierać oczy ze zdumienia. Warto dodać, że liczba miejsc zwiększyła się o 50.

Inne przedszkola w budowie

Placówka nr 141 nie jest jednym przedszkolem publicznym budowanym w mieście. Nowe powstają przede wszystkim na rozwijających się osiedlach, gdzie zapotrzebowanie na nie jest największe. Obecnie trwa budowa siedmiu, z czego cztery to inwestycje firm prywatnych, prowadzone w ścisłej współpracy z miastem. Oprócz Gajowic:

1. przedszkole w zespole z podstawówką na Wojszycach – 200 miejsc od września 2023 roku;
  2. przedszkole na Sołtysowicach – 350 miejsc od przełomu września i października 2023 (przy współpracy z inwestorem prywatnym);
  3. przedszkole Wrocławskie Skauty VII na osiedlu Leśnica – 150 miejsc od przełomu września i października 2023 (przy współpracy z inwestorem prywatnym);
  4. przedszkole w zespole z podstawówką na Maślicach – 200 miejsc od września 2024 (współpraca z inwestorem prywatnym);
  5. przedszkole na Złotnikach ze żłobkiem – 200 miejsc od początku 2024 (przy współpracy z inwestorem prywatnym);
  6. przedszkole w zespole z podstawówką na Lipie Piotrowskiej – 200 miejsc, zakończenie budowy w połowie 2024.

Przedszkola uruchamiane z prywatnym inwestorem będą publiczne, czyli działające na takich samych zasadach, jak inne tego typu prowadzone przez miasto.

We Wrocławiu, w takim modelu, działają już m.in. przedszkola przy ulicach: Cynamonowej, Radkowskiej, Błotnej, Rezedowej. Są budowane i prowadzone przez organ zewnętrzny, ale w ścisłej współpracy z nami.
Marcin Miedziński, Departament Edukacji UM Wrocławia

We Wrocławiu działa 57 przedszkoli w takim modelu. Prowadzonych tylko przez miasto jest więcej, a placówki na Wojszycach, Lipie Piotrowskiej i Gajowicach to trzy największe stricte miejskie inwestycje edukacyjne ostatnich lat.