3. Inwestycje
  4. Nowe Żerniki, Brochów, a teraz Leśnica. Spółka TBS Wrocław wybudowała 12 bloków
Nowe bloki od z mieszkaniami do wynajęcia - Leśnica IX TBS Wrocław
Nowe bloki od z mieszkaniami do wynajęcia - Leśnica IX

Na osiedlu Leśnica przybyło 301 mieszkań do wynajęcia. Ceny? Poniżej rynkowych, ponieważ budowała miejska spółka TBS Wrocław. Nabór lokatorów trwa. Kolejna tura w listopadzie. Teraz zapraszamy na wirtualne zwiedzanie.

Leśnica IX – taką wspólną nazwę ma tuzin bloków od Towarzystwa Budownictwa Społecznego Wrocław. Powstały na terenie między ulicami: Błońską, Dolnobrzeską, Marszowicką i Uraską. W sumie jest w nich 301 mieszkań do wynajęcia. 201 pod zarządem TBS Wrocław, pozostałymi dysponuje gmina.

Budynki są gotowe, mieszkania wykończone pod klucz. W łazienkach są kabiny prysznicowe i toalety, w kuchniach: zlewy i kuchenki. Lokatorzy już się wprowadzają. Wkrótce podpiszą umowy i wpłacą kaucje. O terminie zostaną poinformowani przez pracowników spółki TBS Wrocław.

Czy są wolne mieszkania i ile kosztują?

Czy są jeszcze wolne lokale? Tak, dlatego w listopadzie będzie kolejny nabór najemców. Wiele wskazuje na to, że będzie to ostatnia tura, ponieważ po wrześniowej (weryfikacja wniosków trwa w urzędzie miejskim) pozostanie tylko kilkanaście sztuk.

Ceny? Podstawa to 26 złotych za metr kwadratowy miesięcznie (dla przykładu: 1638 zł za 63-metrowe mieszkanie). Zestawiając to ze średnią stawką rynkową, która w sierpniu wynosiła 64 zł (według reportu Expandera i Rentier.io), jest to atrakcyjna oferta. Tym bardziej, że najemcy Leśnicy IX mają możliwość obniżenia czynszu maksymalnie do 14 zł za metr w ramach programu Mieszkanie na Start (szczegóły tutaj).

To najtańsza propozycja we Wrocławiu. Obecnie średni czynsz jest niższy o ponad połowę od stawek rynkowych. To też najem bezpieczny, bo nastawiony na długoletnią współpracę. Wystarczy płacić w terminie i przestrzegać zapisów umowy, aby mieszkać tak długo, jak się chce.
Łukasz Maślanka z biura komunikacji w TBS Wrocław

Co zrobić, by wynająć nowy lokal?

Aby wynająć takie mieszkanie, trzeba ponieść koszt wstępny nazwany partycypacją, która najczęściej wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. – Tyle, że te pieniądze nie przepadają. One są zamrożone na czas najmu, co pozwala płacić niższy od rynkowego czynsz, a po zakończeniu umowy ta kwota nie dość, że wraca do byłego najemcy, ale wraca większa, bo zwaloryzowana – wyjaśnia Maślanka.

Wyborem lokatorów zajmuje się Wydział Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Kandydaci muszą spełniać wymogi. Podstawowym jest brak prawa do innej nieruchomości w gminie Wrocław. Ponadto są kryteria dochodowe, a także dodatkowe. Za te ostatnie dostaje się punkty. Im więcej punktów, tym większa szansa na wynajem. Przykładowe:

• kandydat rozliczający podatki we Wrocławiu – 20 punktów,
  • kandydat z dziećmi – 5 punktów za każde dziecko,
  • kandydat starszy niż 60 lat – 10 punktów.

Wszystkie kryteria, warunki i zasady opisane są szczegółowo na stronie TBS Wrocław – tutaj.

Leśnica IX – nowość i udogodnienia

W okresie 2020-2023 na rynek pierwotny trafiło 571 mieszkań na wynajem od TBS Wrocław, w tym w budynkach na osiedlu Nowe Żerniki oraz na Brochowie. Najnowsza inwestycja – Leśnica IX – wyróżnia się na tle poprzednich zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. To panele fotowoltaiczne na wyposażeniu każdego bloku. Zielony prąd pozyskany z energii słonecznej używany jest do oświetlania klatek schodowych i innych części wspólnych. Dzięki temu rachunki są niższe.

Ekologiczną funkcję spełnia również system retencji wód opadowych, który będzie zbierał deszczówkę po ulewnych deszczach. Później nadmiar wody będzie stopniowo odprowadzany do niedalekiej Bystrzycy. Dzięki temu Leśnica IX nie będzie zalewana np. podczas burz. Do tego potrzebny był remont części rowu melioracyjnego w parku Leśnickim, który został wykonany w ramach budowy bloków.

Ogromną zaletą Leśnicy IX jest położony bardzo blisko park oraz Las Mokrzański, jak też zieleń na osiedlu, gdzie nasadziliśmy tysiące drzew i krzewów. To miejsce kameralne, do tego dobrze skomunikowane z centrum miasta dzięki bliskości pętli autobusowej i tramwajowej w Leśnicy, a także dzięki odnowionej, poszerzonej ul. Kosmonautów oraz dzięki nowym połączeniom drogowym z obwodnicą Leśnicy.
Łukasz Maślanka, TBS Wrocław

Oprócz tego:

• plac zabaw (od ulicy Marszowickiej),
  • parking zewnętrzny na 380 miejsc,
  • 10 lokali usługowych na wynajem.

TBS Wrocław planuje kolejne inwestycje. Spółka chce do 2028 roku wybudować około 900 mieszkań na wynajem na osiedlach: Leśnica, Brochów, Karłowice, Księże Małe, Nowe Żerniki i Stabłowice (w pobliżu granicy z Praczami Odrzańskimi).