3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Wkrótce rozpocznie się budowa ZSP przy ul. Zwycięskiej
Wizualizacje ZSP przy ul. Zwycięskiej mat. pras.
Wizualizacje ZSP przy ul. Zwycięskiej

W środę (27 marca) podpisana została umowa z firmą MIRBUD S.A. na budowę kolejnej placówki oświatowej we Wrocławiu. Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Zwycięskiej pomieści 1000 uczniów i 200 przedszkolaków. Budowa rozpocznie się już za kilka tygodni, a pierwszy dzwonek zabrzmi we wrześniu 2026 roku.

Umowa na budowę ZSP przy ul. Zwycięskiej podpisana

Zaprojektowany kompleks składać się będzie z czterech bloków: szkolnego liczącego trzy piętra, dwupiętrowego sportowego oraz dwóch parterowych bloków - żywieniowego i przedszkolnego. Obiekt, wizualnie będzie bardzo podobny do nowoczesnych placówek, które w ostatnim czasie powstały we Wrocławiu. Chodzi o otwartą w ubiegłym roku szkołę przy ul. Asfaltowej oraz placówkę przy ul. Cynamonowej, której budowa zakończy się w połowie tego roku.

To będzie kolejna tak duża inwestycja edukacyjna w mieście. Cieszę się, że powstanie w południowej części Wrocławia, która tak mocno się rozwija. Wiem, jak na ten zespół szkolno-przedszkolny czekali mieszkańcy ul. Zwycięskiej. To przykład kolejnej inwestycji, oprócz tych drogowych i infrastrukturalnych, które będziemy realizować w najbliższych latach w tej części miasta.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wartość tej inwestycji to ponad 89,3 mln złotych.

Ekologiczne rozwiązania przede wszystkim

W części szkolnej dla 1000 uczniów przewidziano 33 sale lekcyjne i pięć pracowni. Uczniowie będą mieć do dyspozycji pięć świetlic i cztery pracownie komputerowe. W budynku będzie też biblioteka, pięć specjalistycznych gabinetów, archiwum oraz dwie sale gimnastyczne (mała o powierzchni 330 mkw. i duża licząca 780 mkw.)

Z kolei część przedszkolna, złożona z ośmiu oddziałów i przeznaczona dla 200 dzieci, będzie wyposażona w salę rekreacyjną.

Obiekt ma być wyposażony również w wiele rozwiązań ekologicznych, które pomogą zminimalizować koszty utrzymania placówki i negatywnego wpływu na środowisko.

Budynek zostanie wyposażony w podwyższonej jakości wentylację z odzyskiem ciepła, a na dachu pojawi się instalacja fotowoltaiczna. Odpowiednie systemy pozwolą sprawnie sterować oświetleniem i zarządzać zużyciem energii. Zadbaliśmy o każdy detal w budynku, pojawią się nawet baterie umywalkowe z czasowym wyłącznikiem.
Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu

Więcej zdjęć w naszej galerii!

Inwestycje dookoła placówki

Obok szkoły pojawią się nowoczesne boiska, place zabaw oraz dużo zieleni.

Na terenie szkoły zaprojektowaliśmy ogrody deszczowe. Dodatkowo tylko w ramach tej inwestycji zasadzone zostaną 224 nowe drzewa i ponad 8 tysięcy krzewów.
Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu

Na terenie placówki pojawi się parking dla 58 pojazdów, stacje ładowania dla czterech pojazdów elektrycznych, parking dla 472 rowerów, nowy ciąg pieszo-rowerowy i oświetlenie. Przebudowane zostaną też wjazdy na działkę od ulicy Zwycięskiej i ulicy Agrestowej, pojawią się przejścia dla pieszych. Wymienione zostaną podziemne sieci i kanały technologiczne.

Powiększ obraz: Wizualizacja ZSP przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu mat. pras.
Wizualizacja ZSP przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu

Wykonawcą inwestycji jest firma MIRBUD S.A. Oferta firmy została oceniona najwyżej spośród trzech, które wpłynęły. Wykonawca przejmie teren budowy w kwietniu i rozpocznie pierwsze prace przygotowawcze.

Placówka przy ul. Zwycięskiej, to już kolejna inwestycja realizowana dla miasta. Spółka MIRBUD budowała np. V Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kuronia. Nasz potencjał, doświadczenie oraz kadra - to wszystko jest gwarancją tego, że inwestycja zostanie zrealizowana w umownym terminie i w najwyższym standardzie.
Tomasz Sałata, członek zarządu MIRBUD S.A.

Zgodnie z planem inwestycja przy ul. Zwycięskiej ma zostać zrealizowana w ciągu 26 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą. Pierwsze 3 miesiące to czas na prowadzenie robót przygotowujących teren do budowy, w tym rozbiórkę starych garaży.

Projekt pn. "Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu wraz z infrastrukturą towarzyszącą" otrzymał 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Największa część budżetu na edukację

Wydatki na oświatę i edukację to największa pozycja w budżecie miasta. W 2024 roku to przeszło 2,33 mld zł, a warto dodać, że rządowa subwencja na ten cel pokrywa zaledwie połowę kwoty. Od 2019 roku na szkoły, przedszkola i ich funkcjonowanie miasto przeznaczyło ok. 9,1 mld zł, m.in. budując lub rozbudowując w tym czasie oświatowe placówki.

W 2024 roku we Wrocławiu od września rozpoczną działalność trzy nowe placówki:

• Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej dla 1200 dzieci,
  • ZSP przy ul. Białostockiej dla ok. 1000 dzieci,
  • przedszkole i żłobek przy ul. Rajskiej dla 280 przedszkolaków i maluchów.