4. Dzień otwarty w nowym ZSP na Maślicach
Budowa Przyjaznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Białostockiej na wrocławskim osiedlu Maślice fot. Tomasz Hołod

Już we wrześniu na wrocławskim osiedlu Maślice zacznie działać kolejna placówka oświatowa – Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej 47 dla blisko 1000 dzieci. W sobotę 16 marca, w godz. 10:00-13:00 można było go odwiedzić w ramach dnia otwartego. Skorzystało z tego blisko 500 wrocławian!

Starsi, młodsi i ci całkiem jeszcze mali - nową placówkę oświatową na wrocławskim osiedlu Maślice odwiedzili dziś w ramach zapowiadanego przez nas dnia otwartego wrocławianie w różnym wieku. Można było nie tylko oglądać szkołę i przedszkole w budowie, ale też pytać o wszystko, co dotyczy ich funkcjonowania, w tym o zasady rekrutacji. To ważne, bo Zespół Szkolno-Przedszkolny ruszy już we wrześniu.

Od lat zwiększamy liczbę miejsc w placówkach oświatowych. Szczególnie w najbardziej rozwijających się rejonach Wrocławia. Przykładowo od 2019 roku w naszym mieście powstało ponad 5,2 tys. nowych miejsc przedszkolnych. A będzie ich jeszcze więcej.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– Jest to możliwe dzięki własnym inwestycjom, jak i wzorowej współpracy miasta z inwestorami prywatnymi, którzy za własne środki budują placówki w naszym mieście – dodaje.

Dzień otwarty w ZSP na Maślicach

Budowa wciąż jeszcze trwa, ale coraz wyraźniej widać, jak Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny będzie się prezentował, gdy prace zostaną zakończone.

– Bardzo dobrze, że mogliśmy zobaczyć placówkę już na tym etapie. Dzięki temu już mamy pełne wyobrażenie, jak to będzie wyglądać. Dobrze, że taka szkoła powstaje – mówili rodzice, którzy przyszli w sobotę na dzień otwarty.

Powiększ obraz: Budowa Przyjaznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Białostockiej na osiedlu Maślice we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod

Stan surowy zamknięty

Prace idą zgodnie z planem.

- Mamy stan surowy zamknięty z oknami i elewacją. To ok. 75 proc. zaawansowania inwestycji wewnątrz budynku - mówi Damian Ostropolski, przedstawiciel inwestora, który buduje i poprowadzi placówkę przy ul. Białostockiej. -  Jeszcze w marcu położymy posadzki i wykonamy zadaszenie nad salą gimnastyczną oraz położymy tynki w sali gimnastycznej. Natomiast w kwietniu i maju rozpoczniemy m.in. prace malarskie, zamontujemy też podwieszane sufity, drzwi oraz położymy podłogi.

600 uczniów i 325 przedszkolaków

Nowa dwukondygnacyjna placówka składać się będzie z części głównej oraz dwóch skrzydeł połączonych korytarzami.

Na poziomie 0 zaplanowano blok sportowy oraz stołówkę z kuchnią.

Na dachu położone zostaną panele fotowoltaiczne.

W przedszkolu będzie 13 sal, natomiast w szkole 21 klas, w tym sale lekcyjne oraz pracownie przedmiotowe.

Będzie też biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia dla nauczycieli i kadry pomocniczej.

– Dużym atutem placówki będzie nowoczesna sala gimnastyczna oraz towarzysząca jej infrastruktura sportowa. Na zewnątrz powstaje wielofunkcyjne boisko, gdzie uczniowie będą mogli grać w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną. Będzie też bieżnia oraz skocznia w dal – dodaje Damian Ostropolski.

Otwarcie już 2 września

Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej będzie placówką funkcjonującą na tych samych zasadach, co inne placówki gminne. Z własnych środków buduje ją inwestor prywatny, a działalność będzie finansowana z dotacji miejskich.

Nowa placówka uzupełni ofertę edukacyjną na wrocławskich Maślicach, odciążając przy tym ZSP nr 12 przy ul. Suwalskiej. Będzie też dodatkową ofertą dla dzieci z Pracz Odrzańskich i Stabłowic. Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny bierze udział w miejskiej rekrutacji zarówno do szkół podstawowych, jak i przedszkoli
Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Warto dodać, że w ubiegłym roku  przy ul. Lubelskiej, a wiec niedaleko,  otwarta została też Publiczna Szkoła Podstawowa Specto dla setki uczniów.

W nowym roku szkolnym wystartują trzy nowe placówki

Poza placówką na Maślicach we wrześniu otwarty zostanie Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej dla 1200 uczniów i przedszkolaków oraz przedszkole i żłobek dla 280 przedszkolaków i dzieci przy ul. Rajskiej.

Wybrany został także już wykonawca na budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej. Placówka ma zostać uruchomiona w 2026 roku.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia