4. 11 elektrycznych Mercedesów przyjedzie do Wrocławia. MPK podpisało umowę
Umowę z EvoBus Polska podpisał prezes wrocławskiego MPK, Krzysztof Balawejder fot. Marek Księżarek
Umowę z EvoBus Polska podpisał prezes wrocławskiego MPK, Krzysztof Balawejder

Wrocławskie MPK i firma EvoBus Polska podpisały umowę, na mocy której w stolicy Dolnego Śląska pojawią się pierwsze autobusy elektryczne. Kontrakt obejmuje 11 pojazdów marki Mercedes, które będą obsługiwały linię K. Pierwsze pojazdy przyjadą do Wrocławia w czerwcu przyszłego roku.

Na oferty dostawy autobusów MPK czekało do połowy grudnia, chociaż pierwotnie termin miał upłynąć z końcem listopada. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszych, zamówionych pojazdów miejski przewoźnik spodziewa się w ciągu szesnastu miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą. A tym jest spółka EvoBus Polska, która zaoferowała ok. 44,1 mln zł brutto. EvoBus to m.in. reprezentant Mercedes-Benz i to autobusy tej marki trafią do Wrocławia. Kontrakt został właśnie podpisany.

>

To wielki krok naszego miasta w stronę zeroemisyjności transportu publicznego, czyli w stronę czystszego powietrza i mniejszej ilości wdychanych spalin. Może się wydawać, że nie jest to największa inwestycja, bo na razie jest to jedenaście autobusów, ale już planujemy zamówić dwa kolejne. Przede wszystkim powstanie infrastruktura, czyli ładowarki - i te do szybkiego ładowania, i te do ładowania w nocy
powiedział Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Początek działań proekologicznych

Autobusy elektryczne marki Mercedes będą obsługiwały linię K, prowadzącą z osiedla Gaj na północ miasta. W wyniku podpisanej umowy firma EvoBus Polska zobowiązana jest również do dostarczenia systemu ładowania pojazdów oraz przeszkolenia pracowników MPK – 25 kierowców i 18 mechaników. Przegubowy Mercedes eCitaro G to pojazd zasilany energią elektryczną.

Każde rozwiązanie proekologiczne jest dziś na wagę złota. My pierwszy raz podpisaliśmy umowę na zakup autobusów elektrycznych. To pierwszy krok ku większej ekologiczności naszej komunikacji. Mam nadzieję, że niedługo będziemy w stanie zrobić kolejne kroki, chociażby kupując autobusy wodorowe
powiedział prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder

Powiększ obraz: Nowe autobusy będą niskopodłogowe i przystosowane do przewozów osób z ograniczoną mobilnością - zdjęcie autobusu fot. Marek Księżarek

Innowacyjna technologia i sprawdzone rozwiązania

Nowe autobusy są przeznaczone do przewozu 41 pasażerów na miejscach siedzących i 75 na stojąco. Niskopodłogowe pojazdy zostały również zaprojektowane z myślą o osobach o ograniczonej mobilności. Jak przekonuje wykonawca umowy, pomimo zastosowania innowacyjnych technologii pasażerowie mogą być spokojni – autobusy oferują wiele doskonale znanych już, sprawdzonych rozwiązań.

Mowa o takich rzeczach, z których na co dzień korzystają wszyscy użytkownicy komunikacji, jak gniazdka do ładowania czy sposoby umiejscowienia różnych przycisków i rozkładu siedzeń. To wszystko, co jest znane i sprawdzone, będzie kontynuowane. Kompletnie nowa jest technologia w zakresie napędu, która jednocześnie jest ogromnym krokiem do zmniejszenia śladu węglowego na całej planecie
przyznał prezes EvoBus Polska, Artur Konarski

Wartość zakupu opiewa na niespełna 45 mln zł. Pieniądze miejski przewoźnik pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.