3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Miej wpływ na to, co dzieje się w mieście, w którym żyjesz

Miej wpływ na to, co dzieje się w mieście, w którym żyjesz

Redakcja www.wroclaw.pl,

Na co wydać publiczne pieniądze? Czy na osiedlu potrzebna jest nowa szkoła? Jak powinien wyglądać nowy park? Każdy mieszkaniec Wrocławia chciałby mieć wpływ na decyzje tego dotyczące. Umożliwiają mu to konsultacje społeczne, które od lat są prowadzone w sprawach najważniejszych dla życia miasta. Jak wpływać na to, co dzieje się wokół nas?

Nic o nas bez nas – to hasło ważne dla kształtowania się polskiej demokracji od początku XVI wieku jest bliskie również władzom Wrocławia. Żeby udział mieszkańców w podejmowaniu ważnych decyzji był jasno określony i zrozumiały dla wszystkich, Rada Miejska Wrocławia podjęła w 2015 roku uchwałę, która porządkuje te sprawy.

W konsultacjach społecznych nie chodzi – rzecz jasna – o to, żeby różni mieszkańcy i grupy osób kłócili się ze sobą w nieskończoność, ale by wspólnie rozwiązać konkretny problem w sposób zadowalający jak największą część mieszkańców. To również sposób na zdiagnozowanie potrzeb konkretnych grup i wypracowanie skutecznego sposobu wychodzenia z impasu w podejmowaniu decyzji ważnych dla życia tak dużego i energicznie rozwijającego się miasta, jakim jest Wrocław.

Dla wrocławianek i wrocławian konsultacje społeczne są doskonałym narzędziem do wywierania wpływu na otoczenie, w którym żyją. Mają też wiele innych zalet:

• pozwalają poznać zdanie i potrzeby innych ludzi;
  • umożliwiają zdobycie wiedzy o tym, jak działa miasto;
  • dają szansę na poznanie działających w okolicy organizacji pozarządowych, nieformalnych grup czy instytucji;
  • to też niepowtarzalna okazja na poznanie sąsiadów, wzmacnianie więzi z nimi i szansa na rozpoczęcie działań na rzecz swojej „małej, osiedlowej ojczyzny”.

Potrzebę ogłoszenia konsultacji społecznych można zgłosić Prezydentowi Wrocławia na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wniosek podpisany przez co najmniej tysiąc mieszkańców  mających czynne prawo wyborcze w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia. Wniosek może też zgłosić grupa co najmniej 50 organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność na terenie miasta. Taki dokument wnioskujący o ogłoszenie konsultacji społecznych trzeba złożyć w biurze Prezydenta Wrocławia (Sukiennice 9, 50-107 Wrocław). Musi on zostać rozpatrzony w ciągu 30 dni od chwili złożenia.

Ważne, by wniosek był odpowiednio sformułowany. Składany przez grupę mieszkańców musi zawierać:

• określenie przedmiotu konsultacji, obszaru objętego nimi, czasu trwania i formy;
  • wskazanie imienia i nazwiska osoby reprezentującej wnioskodawców oraz jej danych kontaktowych;
  • wykaz imion i nazwisk osób popierających wniosek (musi on zawierać adresy zamieszkania i własnoręczne podpisy tych osób).

Natomiast w przypadku grupy organizacji lub podmiotów w dokumencie muszą się znajdować:

• określenie przedmiotu konsultacji, obszaru nimi objętego, czasu trwania i formy;
  • nazwy organizacji lub podmiotów składających go oraz ich numery w Krajowym Rejestrze Sądowym;
  • imiona i nazwiska, dane kontaktowe i własnoręczne podpisy osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu organizacji lub podmiotów.

Co reguluje sposób przeprowadzenia konsultacji społecznych? Jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim uchwała Rady Miejskiej Wrocławia z 2015 roku. Ale ważne są też akty prawne właściwe dla sfer życia, których wniosek dotyczy.

We Wrocławiu konsultowanych jest w ten sposób wiele spraw, m.in. inwestycje realizowane z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, przyszły kształt remontowanych podwórek, sposób zazieleniania miasta czy duże inwestycje i dokumenty strategiczne, które mają znaczenie dla całego miasta.

Maciej Sas (stan na 6.01.2023)