4. Kingsajz… Dla każdego! Wrocław ponownie staje się stolicą krasnoludków
Festiwal Krasnoludków we Wrocławiu. Na zdjęciu trójka szczudlarzy w strojach krasnali, w tle wrocławski Ratusz Tomasz Hołod

Po raz kolejny miasto zamieni się w magiczną krainę podczas Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków, który odbędzie się od 8 do 10 września. To wyjątkowe wydarzenie, które każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców oraz turystów, oferuje mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.

–  Krasnale od wielu lat są symbolem Wrocławia, naszej różnorodności i otwartości. Znane nie tylko w Polsce, każdego roku ściągają do Wrocławia tysiące turystów oraz dzieci, którzy ich śladami, poznają Wrocław, jego historię i atrakcje. Sam Festiwal stał się nieodłączną częścią naszej miejskiej historii. We Wrocławiu staramy się łączyć kulturę i tradycję z nowoczesnością. Festiwal Krasnoludków to doskonały przykład tej syntezy – wskazuje i zachęca do uczestnictwa w wydarzeniu Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wielka Parada Krasnoludków zainicjuje Festiwal 8 września

Jak co roku, Festiwal zainicjuje Wielka Parada Krasnoludków, w której w tym roku udział weźmie kilkaset dzieci z kilkudziesięciu wrocławskich szkół i przedszkoli. Parada wyruszy  o godz. 10:00 z Rynku obok pręgierza. Pochód poprowadzą szczudlarze, bębniarze i mażoretki aż do Ogrodu Staromiejskiego.

W Ogrodzie Staromiejskim od godziny 10:00 do 14:00 będzie można odwiedzić Wielką Wioskę Krasnoludków. Organizatorzy przewidzieli konkurs plastyczny dla szkół i przedszkoli oraz mnóstwo innych atrakcji, takich jak gry planszowe w gigaskali czy warsztaty bębniarskie.

Ponadto dla miłośników historii i architektury przygotowano specjalne bezpłatne kursy zabytkowym Krasnalowym Tramwajem, które będą dostępne w godzinach 11:00–14:00. Tramwaj wyruszy z przystanku Opera.

Działania Edukacyjne i Artystyczne na Festiwalu

Ciekawostką tegorocznej edycji jest niewątpliwie Krasnalowa Strefa ZOO oraz Plenerowe Ekowarsztaty, które pozwalają dzieciom zrozumieć wartość ekologii w sposób atrakcyjny i zrozumiały.

- Edukacja przez zabawę to coś, co Wrocław zawsze wspierał. Również i tym razem na najmłodszych czeka wiele ciekawych gier i zabaw, które jednocześnie rozwijają i poszerzają horyzonty - podkreśla Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Festiwal zaskoczy także turniejem gier planszowych oraz mnóstwem innych atrakcji, takich jak Festiwalowa Kolejka czy Silent Disco, które rozpocznie się w sobotę o 21:00.

Co jeszcze w programie?

Dopełnieniem krasnalowego święta będą wydarzenia towarzyszące organizowane na placu Solnym. Zarówno dla dorosłych, jak i dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in.:

Technika Cyjanotypii z Olką Barczak

• Kiedy: Piątek, godz. 13.00
  • Co: Warsztaty z techniki cyjanotypii dla pasjonatów kolorów i designu. Uczestnicy stworzą własne małe dzieła sztuki i zgłębią historię koloru niebieskiego.

Gwiazdy Wielkiego Formatu! – Czytanie Bajek

• Kiedy: Piątek, godz. 18.00
  • Co: Czytanie bajek, baśni, wierszy i wierszyków w wykonaniu znakomitego artysty Macieja Musiałowskiego.

Projektowanie i Sensoryka z Jo Jurgą

• Kiedy: Przez całe wydarzenie
  • Co: Warsztaty z projektowania i sensoryki, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak zaprojektować przestrzeń, by zaspokoić potrzeby wszystkich zmysłów.

„Zdrowe Słodycze” – Warsztaty Kulinarne z Katarzyną Gubałą

• Kiedy: Sobota, godz. 16.00–18.00
  • Co: Naucz się tworzyć zdrowe wersje popularnych słodyczy. Zdrowe „kulki mocy" i czekoladowy krem do smarowania kanapek, wszystko bez odrobiny cukru!

Budowanie Domków dla Krasnali

• Kiedy: Niedziela, godz. 10.00–12.00
  • Co: Dla wszystkich, którzy marzą o tym, by w ich domu zamieszkał krasnal. Uczestnicy będą mogli zbudować własne domki dla krasnoludków.

Wielki Krasnal z ceramiki

• Kiedy: Przez całe wydarzenie
  • Co: Wspólne tworzenie gigantycznego krasnala z ceramiki. Każdy odwiedzający może dołożyć swoją część do tego niezwykłego projektu.

Więcej szczegółów oraz program Festiwalu znajdziecie na:

Źródło: materiały prasowe