3. Wiadomości z regionu
  4. Jechał z drzewem szerszym niż pas jezdni. Zobacz, co grozi za nieprawidłowo zabezpieczony ładunek
Widok ekranu, na którym widać kadr z nagrania kierowcy przewożącego drzewo wroclaw.pl
Widok ekranu, na którym widać kadr z nagrania kierowcy przewożącego drzewo

W niedzielę 23 kwietnia przez Bardo (powiat ząbkowicki, województwo dolnośląskie) przejechał samochód ciężarowy z załadowanym drzewem. Nie dość, że gałęzie drzewa chybotały się na wszystkie strony, to jeszcze znacznie przekraczały szerokość pasa ruchu. Film z nagraniem przejazdu samozwańczego króla szosy opublikowały lokalne media.

Nagranie ciężarówki z załadowanym drzewem przesłał do redakcji portalu Express-Miejski.pl jeden z kierowców. Na filmie widać, jak gałęzie drzewa wyginają się na wszystkie strony, mocno ograniczając widoczność kierowców jadących z tyłu i stwarzając zagrożenie dla tych, którzy podróżowali w przeciwną stronę.

Jak należy przewozić ładunek?

Szczegółowe zasady prawidłowego przewożenia ładunku zostały zapisane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Wskazano, że ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia.

Dodatkowo w ustawie wskazano, że ładunek wystający poza płaszczyzny obrysu pojazdu może być na nim umieszczony jeśli:

• całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekracza 2,55 m lub 3 m, jeśli pojazd ma szerokość 2,55 m; dodatkowo ładunek nie może wystawać ani z prawej, ani z lewej strony na więcej niż 23 cm;
  • przy przewozie pni długich (bez gałęzi) dopuszcza się wystawanie ładunku z tyłu na odległość do 5 m (przy innych ładunkach do 2 m).

Trzeba oddać kierowcy sprawiedliwość w jednej kwestii, a mianowicie przy całkowitym ignorowaniu przepisów dotyczących zabezpieczenia ładunku zadbał o odpowiednie oznakowanie. Z boku i z tyłu umieścił pomarańczowe „chorągiewki”.

Jakie kary za źle zabezpieczony ładunek?

Za nieprawidłowe zabezpieczenie ładunku, który stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, można dostać 15 punktów karnych oraz grzywnę do 5 tys. zł. Warto zaznaczyć, że to kontrolujący ocenia, czy w danym przypadku doszło do stworzenia zagrożenia.

Wypadki spowodowane źle zabezpieczonym ładunkiem nie należą wcale do rzadkości.

Nie tak dawno, 28 marca 2023 r., na Łączniku Długołęka pod Wrocławiem źle zabezpieczone kłody drewna spadły na jezdnię, gdy przewożący je kierowca ciężarówki gwałtownie zahamował przed skrzyżowaniem z ul. Widawską. Na szczęście w pobliżu nie było samochodów, więc nikt nie ucierpiał.

Kierowca za nieprawidłowe niezabezpieczenie ładunku został ukarany mandatem w wysokości 3 tys. zł.