4. Jakie chcesz mieć święta? W biuletynie wroclaw.pl już mikołajki. A co się dzieje na jarmarku bożonarodzeniowym?
okładka najnowszego biuletynu wroclaw.pl: chłopiec szepcze na ucho św. Mikołajowi, co by chciał dostać pod choinkę ADOBE STOCK

Zaczął się grudzień, więc przed nami mikołajki, a potem to już przygotowania do Bożego Narodzenia i święta. Poza tym Wrocław planuje utworzyć rezerwat przyrody na polach irygacyjnych na Osobowicach. Przedstawiamy również drugie z 48 osiedli Wrocławia: Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice.

biuletyn wroclaw.pl nr 44 (110) from Wroclaw

Zmień piec za 12 tys. zł

Zaczął się grudzień, a wraz z nim odliczanie dni, w których można złożyć wniosek na wymianę pieca i otrzymanie dofinansowania w wysokości 12 tys. zł. Samą wymianą pieca zajmiemy się już w przyszłym roku...Od stycznia dofinansowanie wyniesie mniej – 10 tys. zł. Warto zrobić to teraz, bo od 2024 będą kary.

Czytaj na s.3

Powiększ obraz: Renata i Dariusz Kogutowie w akcji Zmień piec wymienili piec na ekologiczny i namawiają do tego innych TOMASZ HOŁOD

W mikołajki Sara James na Zimowym Pikniku i...

W sobotę 3 grudnia na Dworcu Głównym stanie osiedle SuperBezpiecznych. To Zimowy Piknik Rodzinny, podczas którego będzie można przejechać się kolejką, zagrać w cymbergaja, zobaczyć pokaz laserowy czy posłuchać... Sary James! Jakie miejskie atrakcje organizują jeszcze mikołajkowe wydarzenia? Podpowiadamy.

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Sara James, ambasadorka Roku Dobrych Relacji, da koncert na Dworcu Głównym PKP podczas Zimowego Pikniku DAWID ZIEMBA

Wrocław podziwia i ceni przyrodę

Wrocław stawia na inwestycje chroniące środowisko. Po prawie dwuletniej pracy przyrodników powstała koncepcja zagospodarowania terenu pól irygacyjnych. Aby zadbać o żyjące tam zwierzęta i rośliny, jeszcze w tym roku prezydent Wrocławia złoży wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o utworzenie na tym obszarze rezerwatu przyrody. Ważną inwestycją w naszym mieście jest także budowa czterech zbiorników retencyjnych, które powstały w Porcie Południe przy ul. Długiej, zaś dla miłośników podglądania flory i fauny niebawem zostanie utworzone Obserwatorium Przyrodnicze.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Pola irygacyjne na Osobowicach osnute mgłą Janusz Krzeszowski
Pola irygacyjne na Osobowicach osnute mgłą

Odetchnij i zaczaruj się już na nadchodzące święta

Czasy nie są łatwe, jednak gdy zbliża się Boże Narodzenie, wszyscy, niezależnie od wieku, potrzebujemy radości i odrobiny wytchnienia od codziennej gonitwy. Dzięki świątecznym jarmarkom z ich bajkowym klimatem możemy cieszyć się atmosferą świąt dłużej.

Czytaj na s. 12

Powiększ obraz: Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy  widziany z lotu drona. Janusz Krzeszowski
Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy widziany z lotu drona.

Mosty Chrobrego i AWW - ale jazda!

Nowe mosty Chrobrego na osiedlu Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice rosną jak na drożdżach. Trwa ustawianie drugiej ich części nad kanałem przeciwpowodziowym. Rośnie też Aleja Wielkiej Wyspy, która połączy Krzyki z tym osiedlem. Co jeszcze? Pewien skuteczny nastolatek zorganizował tam też dla rówieśników – dzięki WBO – skatepark z prawdziwego zdarzenia.

Czytaj s. 14-15

Powiększ obraz: Wizualizacja mostów Chrobrego na tle zachodzącego słońca Wrocławskie Inwestycje
Wizualizacja mostów Chrobrego na tle zachodzącego słońca

Pomóż robić świece polowe albo kup parafinę

Metalowa puszka, a w niej zwinięte ciasno pasma kartonu, zalane parafiną. Taka świeca polowa daje ciepło przez 5 godzin. Na wojnie to skarb. Grupa wrocławian ukraińskiego pochodzenia wysłała ich już na front 3,5 tysiąca. Świece robią sami z materiałów, które inni wyrzuciliby na śmietnik. Zobacz, jak dołączyć do akcji

Czytaj s. 16

Powiększ obraz: Wrocławskie Targi Dobrych Książek 1-4.12 w Hali Stulecia Materiały organizatora
Wrocławskie Targi Dobrych Książek 1-4.12 w Hali Stulecia

Czy zatrzymają drużynę z Arki Gdynia?

Koszykarki Ślęzy Wrocław ze zmiennym szczęściem radziły sobie w dotychczasowych meczach Energa Basket Ligi Kobiet. Podopieczne trenera Arkadiusza Rusina zanotowały trzy zwycięstwa i cztery porażki. Kolejny mecz wrocławianki rozegrają w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 18, a ich przeciwnikiem będzie Arka Gdynia.

Czytaj s. 19

Powiększ obraz: Koszykarki wrocławskiej Ślęzy powalczą 4 grudnia o czwarte ligowe zwycięstwo w tym sezonie 1KS Ślęza Wrocław

Co słychać na wrocławskich osiedlach

BROCHÓW: Ulice Chińska i Centralna nareszcie będą gładkie

Frezowanie, potem układanie nowej masy bitumicznej na obu ulicach. A do tego przy Centralnej uporządkowanie i zazielenienie skweru. Ze wszystkim robotnicy mają się uwinąć do 28 grudnia.

KLECZKÓW: Naucz się zdobienia pierników w trzy godziny

Czym jest lukier królewski i jak go zrobić, by nadawał się do dekorowania? Jak ozdabiać nim korzenne ciastka? Samodzielnie udekorowane pierniki będą świetnym deserem lub prezentem dla bliskich – kusi stowarzyszenie Śródodrze i Rada Osiedla Kleczków

Ponadto w najnowszym biuletynie

• Nowa wystaw w Kolejkowie: idź i zobacz półtorej tony Wrocławia z piernika