4. Jak założyć i prowadzić własną restaurację? Wszystkiego dowiesz się na szkoleniach Akademii Gastro
Restauracyjna kuchnia. W pomieszczeniu jest dwóch kucharzy. Jeden stoi tyłem przy blacie roboczym, drugi, w głębi kuchni, sięga ręką po talerz (zdjęcie ilustracyjne) Pixabay

Podczas cyklu spotkań uczestnicy poznają różne aspekty prowadzenia działalności gastronomicznej. Najbliższe dwa szkolenia odbędą się w poniedziałek 17 kwietnia. Projekt Akademia Gastro realizowany jest w ramach Akademii Wrocławskiego Przedsiębiorcy działającej przy Biurze Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta.

W ramach projektu Akademii Gastro przewidziano kilkanaście spotkań tematycznych. Niektóre szkolenia adresowane są do tych, którzy dopiero zastanawiają się nad założeniem działalności gospodarczej w branży gastronomicznej, inne zaś kierowane są do osób już działających na rynku.

Jak nie bać się sanepidu

W sobotę 15 kwietnia odbyły się cztery sesje pod wspólnym tytułem „Jak nie bać się sanepidu, otwierając własną restaurację”. Ale w programie znalazły się zagadnienia, które znacznie szerzej poruszały kwestie związane z przygotowywaniem i prowadzeniem lokalu gastronomicznego, czyli:

• jak powinien wyglądać projekt technologiczny,
  • jak prowadzić system HACCP,
  • jak zapewnić wysoką jakość w gastronomii,
  • jakie są wymagania dotyczące wentylacji,
  • obowiązki pracodawcy związane z BHP: szkolenia, wypadki i ocena ryzyka zawodowego.

Szkolenia z BHP zakończyliśmy chyba najdłuższą w historii naszych szkoleń sesją pytań i odpowiedzi. Uczestników interesowało wiele praktycznych aspektów.
Ewa Dziekańska z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta, pomysłodawczyni i koordynatorka cyklu szkoleń w ramach Akademii Gastro

Kolejne szkolenia Akademii Gastro

W ramach projektu odbędzie się jeszcze pięć spotkań.

W poniedziałek 17 kwietnia zorganizowano dwa niezależne szkolenia. Pierwsze dotyczyć będzie kwestii zakładania działalności gospodarczej, z uwzględnieniem działalności nierejestrowanej. Omówione zostaną obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS i urzędu skarbowego. Podczas drugiego spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak uzyskać i utrzymać zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Kolejne szkolenia odbędą się 19 kwietnia i dotyczyć będą zatrudniania personelu oraz prowadzenia social mediów.

Cykl Akademii Gastro zakończy szkolenie na życzenie, które odbędzie się 27 kwietnia.

Jeszcze nie wiemy, czego dotyczyć będzie ostatnie spotkanie, ponieważ najpierw chcemy poznać potrzeby uczestników. Dlatego na bieżąco analizujemy ankiety, w których pytamy ich o to, czego chcą się jeszcze dowiedzieć.

Uczestnicy w ramach szkolenia otrzymują prezentacje prowadzących. Z niektórych spotkań udostępniane też będą nagrania wideo.

Jak zapisać się na szkolenie

Wszystkie szkolenia są darmowe i odbywają się w Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin przy ul. Dubois 33–35a.

Zapisy są już zamknięte, ale organizatorzy dopuszczają możliwość dopisania się na listę rezerwową. W tym celu należy dzwonić do Krzywego Komina pod numer tel. 71 733 44 30.

Jak zapewnia Ewa Dziekańska, można też przyjść w dniu szkolenia i zająć miejsce osoby, która była zapisana, ale nie pojawiła się na spotkaniu.

Jeśli ktoś przyjdzie, ma duże szanse uczestniczenia w szkoleniu. Za każdym razem mamy około 5 wolnych miejsc.

Program szkoleń dostępny jest na stronie Krzywego Komina.