4. Granatnik, karabin, pociski i mundury. Gratka dla miłośników militariów we Wrocławiu [ZDJĘCIA]
Wystawa „Militarno-historyczny Wrocław” w Forcie Wrocław Nr 9 przy ul. Pełczyńskiej we Wrocławiu Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Fort Wrocław Nr 9 przy ul. Pełczyńskiej to najmłodsze muzeum militarne w Polsce. W każdą niedzielę możecie zobaczyć w nim wystawę „Militarno-historyczny Wrocław”. To prawdziwa gratka dla wszystkich interesujących się historią i militariami. Wśród eksponatów są m.in.: karabiny maszynowe, pistolety, granatnik, pociski, mundury, hełmy i stroje, instalacje głosowe oraz wiele, wiele innych. Zobaczcie galerię zdjęć!

– Fort 10 lat temu był ruiną, ale w ciągu ostatnich lat zmienił się nie do poznania. Takich obiektów we Wrocławiu jest 36. Dzięki środkom przekazanym przez miasto udało nam się ten fort odrestaurować. Obecnie można go zwiedzać w niedziele – opowiada Marek Łaciak, szef Społecznego Muzeum Militarnego we Wrocławiu.

Niezwykłe eksponaty w Forcie Nr 9 na Lipie Piotrowskiej

Formalnie Muzeum Militarne przy Pełczyńskiej działa od sierpnia 2022 r., ale już od kilku lat na jego terenie realizowane są wystawy, pokazy militarne i pikniki wojskowe.

Wrocław ma potężną historię militarną, więc jest się czym pochwalić. Budowa naszego fortu rozpoczęła się w 1891 r. Oprócz wystawy mamy kolekcję pojazdów militarnych i bunkry jednoosobowe, które służyły strażnikom chroniącym dworce, zakłady przemysłowe czy instytucje państwowe.
Maciej P. Puchała, miłośnik militariów i przewodnik w Forcie Wrocław nr 9 przy ul. Pełczyńskiej

Zobaczcie w galerii zdjęć, co możecie zobaczyć na wystawie w Muzeum Militarnym we Wrocławiu!

Zwiedzanie z przewodnikiem w każdą niedzielę. Nie potrzeba rezerwacji

Wystawę „Militarno-historyczny Wrocław” możecie zobaczyć w Forcie Piechoty nr 9 we Wrocławiu przy ul. Pełczyńskiej 33 w każdą niedzielę (wycieczki z przewodnikiem startują o godz. 12.00).

Ceny biletów to 20 zł za osobę dorosłą, dzieci mają wstęp wolny. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 1,5 godziny.

Czołg, SKOT i armaty – to także zobaczysz w Muzeum Militarnym we Wrocławiu

Dodatkowo z nowości, ostatnio Muzeum Militarne (Fort nr 9) przy ul. Pełczyńskiej 33 wzbogaciło się aż o cztery nowe eksponaty, w tym jeden z najlepszych polskich czołgów, Samodzielny Pojazd Kołowy SKOT i dwie armaty, o czym pisaliśmy tutaj.

W najbliższym czasie Muzeum Militarnego przy ul. Pełczyńskiej powinno powiększyć swoje zasoby o kolejne pojazdy i broń, w tym m.in. wojskowe samoloty.