4. Zespół Szkół EKOLA świętuje 33-lecie
Uśmiechnięte dziewczyny, uczennice Zespołu Szkół EKOLA podczas świętowania jubileuszu 33-lecia szkoły Tomasz Hołod

Zespół Szkół EKOLA świętuje 33-lecie. W piątek 12 stycznia uroczystość jubileuszowe zorganizowano w Imparcie. Prezydent Wrocławia skierował do nauczycieli specjalne podziękowania.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia podkreśla, że szkoły niepublicznie naturalnie uzupełniają sieć wrocławskich placówek oświatowych.

Zespół Szkół Ekola, to szkoła z tradycjami i doświadczeniem. W tym liceum, podobnie jak w LO nr V, również są klasy międzynarodowe z programem międzynarodowych matur, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim nauczycielom i pracownikom Zespół Szkół Ekola, którzy przyczynili się i przyczyniają do jej rozwoju
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W galerii zdjęć zobacz zdjęcia z uroczystości 33-lecia Zespołu Szkół EKOLA w Imparcie

Zespół Szkół EKOLA to placówka niepubliczna, a w jej skład wchodzą: Szkoła Podstawowa EKOLA i liceum ogólnokształcące dla młodzieży (czteroletnie liceum z oddziałami międzynarodowymi i programem matury międzynarodowej). Obecnie szkoła podstawowa i liceum liczą 377 uczniów.

Zespoł Szkół EKOLA świętuje 33-lecie. Uroczystość w Imparcie

Podczas uroczystości wyróżniono grupę nauczycieli:

Joanna Lejza – jest dyrektorem  Szkoły Podstawowej EKOLA od 2015 roku. Na pierwszym miejscu zawsze stawia  dobro dziecka. Ma umiejętności mediacyjne i potrafi rozwiązać każdy konflikt. Wprowadziła szkołę do ruchu „Budzących się szkół”. Sama bezustannie się doskonali i dba o to, aby nauczyciele rozwijali swoje kompetencje. Drzwi do jej gabinetu są zawsze otwarte dla każdego.

Beata Michałek –od roku 1994 nauczycielka geografii w EKOLI , od dekady pracuje także jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.  Wszyscy uczniowie i nauczyciele wiedzą , iż Pani Beata to osoba o  „gołębim sercu”, znana z organizacji akcji charytatywnej „Tobiaszki”.  Zaangażowana w  zdobycie dla szkoły certyfikatu Zielonej Flagi oraz strajk klimatyczny.

Renata Otolińska – nauczyciel języka polskiego w klasach z Maturą Międzynarodową IB od piętnastu lat. Jej uczniowie, którym poświęca także swój prywatny czas,  są znakomicie przygotowani nie tylko do egzaminów, ale także do obcowania z tzw. „wysoką kulturą”. Jest autorką wielu tekstów, materiałów promocyjnych szkoły.

Agata Polańska –polonistka,  promotorka czytelnictwa i teatru. Pracuje w EKOLI od dwudziestu lat. Organizatorka Wieczorów Teatralnych. Niemal co roku uczniowie Pani Agaty Polańskiej zdobywają laury w konkursach polonistycznych, poetyckich a nawet wydają książki. Nauczycielka, która daje uczniom wiele przestrzeni do twórczych działań, nie tracąc jednocześnie  tego, co w pracy nauczyciela najważniejsze-pasji i zaangażowania.

Andrzej Polański-  nauczyciel  historii, WOS –u i etyki w EKOLI, opiekun Sejmiku Uczniowskiego. Pracuje w EKOLI od 1996 roku.  Wspaniale łączy te trzy dziedziny, pokazując młodym ludziom, co to znaczy być świadomym  zaangażowanym obywatelem.  Organizuje debaty. sesje naukowe. Zaraża uczniów pasją do historii, stąd w EKOLI  laureaci konkursów historycznych .

Anna Preusser – nauczycielka biologii, przyrody, ekologii – naczelna ekolożka EKOLI,  która uczy nas wszystkich jak chronić środowisko, jak  zdrowo się odżywiać  i jak kupować  fair trade. Pani Anna nie tylko mówi o tym jak chronić środowisko, ale żyje według tych zasad. Wspólnie z uczniami naszej szkoły sprząta lasy, parki, oraz prowadzi zajęcia w Szkolnym Ośrodku Badania Środowiska. W EKOLI pracuje od 2005 roku

Ewa Ściepuro – jeśli chcesz pobyć  w ciszy, dowiedzieć się co warto przeczytać lub jeśli masz jakiś problem i chcesz zostać wysłuchanym –kieruj się do biblioteki szkolnej –tam czeka na ciebie pani Ewa Ściepuro. Pracuje w EKOLI od początku jej istnienia, tworzy ciepły klimat i stawia na relacje z dużym i małym.

Jolanta Węglowska – związana ze szkołą od początku jej istnienia, jako rodzic, nauczyciel, a od trzydziestu lat dyrektor Zespołu Szkół  EKOLA.  Dwadzieścia lat temu założyła Fundację Oświatową, która jest organem prowadzącym szkoły EKOLA.  Jest również wiceprezesem Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, gdzie  zajmuje się   działaniami  na rzecz rozwoju edukacji, nie tylko niepublicznej.

Ekola 33-lecie niepublicznej placówki. Trochę historii

Od 1990 r. na terenie Wrocławia działały: I Społeczna Szkoła Podstawowa (po zmianie nazwy w 2002 r. jest to Szkoła Podstawowa EKOLA) i I Społeczne Liceum Ogólnokształcące (po zmianie nazwy w 2002 r. Liceum Ogólnokształcące EKOLA- działające do 2012 r.), od 1999 r., wpisane do ewidencji już przez tut. organ: Gimnazjum „EKOLA”, prowadzone wówczas przez Wrocławskie Stowarzyszenie Edukacyjne.

W 2004 r. powstała Fundacja Oświatowa „EKOLA” i przejęła prowadzenie ww. szkół oraz połączyła je w Zespół Szkół EKOLA.

Liceum Ogólnokształcące EKOLA zakończyło działalność w 2012 r., natomiast w wyniku reformy w 2019 r. Gimnazjum EKOLA przekształciło się w Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące EKOLA.