wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Skovoroda Fest 24 sierpnia we Wrocławiu. Bezpłatne koncerty, pokazy, warsztaty i jarmark [PROGRAM]

Skovoroda Fest 24 sierpnia we Wrocławiu. Bezpłatne koncerty, pokazy, warsztaty i jarmark [PROGRAM]

Błażej Organisty,

Skovoroda Fest - trzecia edycja festiwalu 24 sierpnia 2022 r. we Wrocławiu koło Impartu przy ul. Mazowieckiej Fundacja Ukraina
Skovoroda Fest - trzecia edycja festiwalu 24 sierpnia 2022 r. we Wrocławiu koło Impartu przy ul. Mazowieckiej

Fundacja Ukraina zaprasza na Skovoroda Fest 2022. To festiwal organizowany w Dzień Niepodległości Ukrainy. W tym roku tematem przewodnim jest solidarność polsko-ukraińska W programie festiwalu: koncert z udziałem znanych polskich i ukraińskich zespołów, otwarty mikrofon literacki, pokazy filmowe, warsztaty i jarmark rękodzieła. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Reklama

Skovoroda Fest to wielokulturowy festiwal integracyjny organizowany przez fundację Ukraina po raz trzeci we Wrocławiu. Data tegorocznej edycji została wybrana nieprzypadkowo – 24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy.

Z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie oraz ogromne wsparcie, które Polacy okazali ukraińskim uchodźcom, trzecia odsłona festiwalu zostanie dedykowana polsko-ukraińskiej solidarności, na znak podziękowania Polakom za ich gościnność i mocne zaangażowanie w działania pomocnicze Ukrainie, jej mieszkańcom oraz uchodźcom
Svitlana Kucherenko Fundacja Ukraina

Nazwa festiwalu pochodzi od nazwiska znanego ukraińskiego poety, Grigorija Skovorody. Idea i wartości imprezy są ściśle związane z filozofią światopoglądu tego humanisty, znanego nie tylko w Ukrainie, ale i w całej Europie. – O pokój, wolność ducha, progresywność, bezcenność ojczyzny, edukację narodu walczą teraz nie tylko ukraińscy żołnierze, ale i całe społeczeństwo europejskie mówi Svitlana Kucherenko.

Skovoroda Fest 2022. Koncerty na placu i w podwórku przed Impartem

W festiwalu udział wezmą polskie i ukraińskie zespoły muzyczne. Koło Impartu wystąpi zespół rockowy Enej, tworzący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, oraz ukraińska kapela Karna, której członkowie wymyślili własny gatunek muzyczny pn. hutsul-metal. Na festiwalu zagra także polsko-ukraińska grupa Zazula, specjalizująca się w technice tak zwanego śpiewu białego.

Wydarzenie zakończy impreza w formie media performance – 3D mapping od Eyecandy Visual w połączeniu z występem muzycznym lwowskiego artysty Gordia Starukha, który pokaże, jak można skutecznie łączyć autentyczne ukraińskie pieśni i melodie ludowe z różnymi kierunkami muzyki elektronicznej.

Skovoroda Fest 2022. Bezpłatne atrakcje dla dzieci i dorosłych

W program festiwalu są również wydarzenia o charakterze integracyjno-kulturalnym. Od 11 sierpnia zaczyna się seria pokazów filmowych, realizowanych przez fundację Kultura: kino plenerowe – Przystanek Grochowa oraz kino na peronie hali Świebodzkiej.

Inną atrakcją festiwalu Skovoroda są czytania poezji i prozy na Otwartym Mikrofonie Literackim, który odbędzie się 23 sierpnia w kawiarni Literatka.

Tego samego dnia o godzinie 19:00 organizatorzy zapraszają do galerii Na Parterze przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu na uroczyste otwarcie wystawy obrazów współczesnego ukraińskiego artysty – Michaela Korobkowa – z jego nową serią prac pt. Rujnacja.

Następnego dnia (24 sierpnia) na placu przed Impartem kolejne atrakcje: najmłodsi będą mogli odwiedzić jarmark rękodzieła oraz wziąć udział w twórczych warsztatach w języku ukraińskim i polskim. Dla dorosłych zostały przygotowane spotkania literackie z polską reżyserką Magdaleną Kolską oraz ukraińska dziennikarką i tłumaczką – Tamarą Dudą.

Harmonogram wydarzenia – 24 sierpnia, scena przed Impartem

 • 17.00 – otwarcie strefy festiwalowej
 • 18.00 – przywitanie, otwarcie festiwalu
 • 18.30-20.00 – występ muzyczny zespołów Zazula i Enej
 • 20.00-20.30 – prezentacją projekcji Save Ukraine
 • 20.30-22.00 – występ muzyczny zespołu Karna

Harmonogram wydarzenia – 24 sierpnia, scena w podwórku Impartu

 • 17.00-17.50 – spotkania literackie z Tamarą Dudą
 • 18.00-18.30 – spotkania literackie z Magdaleną Kolską
 • 22.00-00.00 – występ Gordiy Starukh & Eyecandy Visual

Skovoroda Fest 2022 – 24 sierpnia 2022 – start o godz. 17.00 – Impart ul. Mazowiecka 17

Dzień Niepodległości Ukrainy we Wrocławiu – inne wydarzenia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl