3. Wrocław się szczepi
  6. Działania Wrocławia związane z koronawirusem [RAPORT 5 KWIETNIA]

Działania Wrocławia związane z koronawirusem [RAPORT 5 KWIETNIA]

Redakcja www.wroclaw.pl,

– Raporty i wypowiedzi lekarzy mówią, że system opieki wytrzyma jeszcze 4 tygodnie. Możemy go odciążyć spowalniając rozprzestrzenianie się wirusa – temu służy nasze pozostawanie w domach. Pozostańmy w domach jak długo się da – nawołuje prezydent Jacek Sutryk.

Liczby

Dolny Śląsk

• 468 - liczba zarażonych (41 osób więcej od wczorajszego raportu)10 - liczba zgonów (2 osoby więcej od wczorajszego raportu - Polanica-Zdrój, Bolesławiec)

• 4102 - liczba zarażonych
  • 94 - liczba zgonów
  • W ciągu doby wykonano ponad 7,8 tysięcy testów
  • Łącznie już przebadano 80 757 próbek

Świat

• 1 226 644 - liczba zarażonych
  • 66 560 - liczba zgonów
  • 252 658 - liczba wyleczonych

Przebieg pandemii na świecie

Pandemia koronawirusa obejmuje już 204 kraje i regiony.

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie wynosi ok. 1,1 mln.

• W USA stwierdzono już ponad 300 tys. zakażeń - najwięcej na całym świecie. Zmarło 8,1 tys. osób, a ostatnia doba była wyjątkowo tragiczna - przybyło 1,5 tys. zgonów.
  • W Europie niezmiennie najwięcej przypadków jest we Włoszech i Hiszpanii. Odpowiednio niecałe 125 tys. i niemal 124 tys. W Niemczech to ponad 92 tys.
  • Liczba ofiar śmiertelnych wirusa przekroczyła na świecie 64 tys. Najwięcej jest we Włoszech - 15,3 tys. i Hiszpanii - 11,7 tys., w USA - ponad 8,1 tys. i Francji - 6,5 tys.
  • Chiny – według oficjalnych danych zachorowało prawie 82 tys. osób - dziś to 5. pozycja wśród krajów z największą liczbą zakażeń. Zgonów w Chinach odnotowano 3,3 tys.

Według najnowszych danych chorobę wywoływaną koronawirusem zwalczyło już 243 tys. zakażonych.

Straż Miejska działa

Patroluje, dronuje, pilnuje targowisk.

Święta w domu, zero waste

Życzenia najbliższym złóżmy przez telefon. Nie ryzykujmy. I co równie ważne. Przygotowując się do świąt pod kątem kulinarnym – jeżeli nie będziecie mieli na swoim stole ulubionego śledzia, bo nie będzie go w waszym najbliższym sklepie – to proszę nie jeździcie po sklepach, po mieście, nie szukajcie produktów na siłę, nie generujcie kolejek.

Rok temu zainicjowaliśmy we Wrocławiu akcję #ZEROWASTE - Wrocław NIE MARNUJE - umówmy się na jej wielkanocna odsłonę. Nie gotujmy takich ilości jedzenia jakich nie jesteśmy w stanie zjeść przez ten świąteczny weekend. Nie marnujmy żywności ale tez nie kupujmy jej w ogromnych ilościach. Przyjmujecie wyzwanie? Wrocław – Nie marnuje - Wielkanoc 2020

Kupujemy tylko tyle, ile zjemy!

Wybory

Jeśli ktoś zastanawia się nad organizacją wyborów – przytoczę wypowiedź pana ministra zdrowia z TVN24. Łukasz Szumowski nie mówi o głosowaniu, ale pokazuje, co nas czeka w nadchodzących tygodniach: - Powinniśmy już powoli iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy. Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens. (…) Do tej pory mieliśmy jeszcze bardzo mało takich chorych w Polsce, w związku z tym prawdopodobieństwo, że ktoś na ulicy czy na spotkaniu spotka się z osobą zakażoną, było relatywnie nieduże. Teraz jest coraz większe. Weszliśmy w nowy, kolejny etap zakażeń.

Co ważne Łukasz Szumowski nie chce wypowiadać się czy wybory powinny być przeprowadzone 10 maja. Zapowiada, że przedstawi swoją rekomendację w połowie kwietnia. Panie ministrze, trzymam za pana kciuki i żeby Pana choć trochę odciążyć ja mówiłem i mówię o tym wprost – przełóżmy wybory. Tak będzie bezpieczniej dla nas wszystkich.

Testy Covid-19

Mam propozycję. Zamiast wydawać pieniądze na wybory teraz, przekażmy te środki na zakup testów na wirus Covid. Jesteśmy ślepi. Nie wiemy nawet, w którym punkcie epidemii jesteśmy, bo nie możemy się porównać z sytuacją innych krajów. To ważne także dla statystyk, na których będziemy budowali strategie dla podniesienia się po pandemii. Bardzo tego dzisiaj potrzebujemy.

MPK niedziela

Dzisiaj na miasto wyjechało:

• 205 autobusów,
  • 125 tramwajów,
  • 40 autobusów na liniach nocnych + streetbus.

Dziś po raz pierwszy 3 nasze autobusy zostały skontrolowane przez policję pod kątem liczby pasażerów. Kontrole bez uwag + podziękowania i pozdrowienia dla motorniczych i kierowców MPK oraz obsługi w zajezdniach.

COMY czynne w innych godzinach

Nasze COMY działają od poniedziałku od 8.00 do 13.00, ale proszę, na ile możecie, załatwiacie wszystko drogą internetową.

Akcja #WszyscyZaŚląskiem

Bardzo ciekawa akcja naszego WKS-u. Otóż fani piłki, kibice mogą kupić voucher za 19,47 zł i w ten sposób wspomóc drużynę, a voucher wymienić na dowolnie wybrany przez siebie mecz, kiedy zacznie się liga.

Tylko w ciągu 24 godzin sprzedało się prawie 1800 takich voucherów.

Kompendium wiedzy o zdalnym nauczaniu

Od jutra, 6 kwietnia oddajemy do rąk uczniów, rodziców, pedagogów i dyrektorów szkół kompendium wiedzy o zdalnym nauczaniu. Materiały i propozycje nadesłane przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne oraz Młodzieżowe Domów Kultury.

Materiały zostały podzielone na stopnie kształcenia: od przedszkoli, przez szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe. Nie zapominamy także o naszych nauczycielach, gdzie znajdziecie m.in. Informacje jak mogą wyglądać lekcje w-f w czasie pandemii koronawirusa. Zapraszamy na wroclaw.pl edukacja online #edukacjaonline - nawet ja dorzuciłem swoją cegiełkę, czyli lekcję o herbie Wrocławia dla uczniów w swoim wieku.

Dla rodziców, naszych najmłodszych dzieciaków w wieku przedszkolnym, którzy chcieliby zająć czymś swoje pociechy w domach znajdziecie tam pakiet ciekawych i fajnych materiałów związanych z Wielkanocą. Start już w poniedziałek 6 kwietnia z samego rana, gdy wirtualny dzwonek wybije 8.00.