3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Dzień otwarty w budowanej placówce przy ul. Rajskiej na Złotnikach
Dzień otwarty w powstającej placówce na Złotnikach fot. Bartosz Mokrzycki
Dzień otwarty w powstającej placówce na Złotnikach

W sobotę (2 marca) wrocławianie po raz pierwszy mogli zobaczyć budowane na Złotnikach nowe przedszkole i żłobek. Na organizowany przez inwestora „dzień otwarty” przyszło wielu rodziców, którzy planują zapisać do nich swoje dzieci.

Dzień otwarty w powstającej placówce na wrocławskich Złotnikach

Przedszkole na wrocławskich Złotnikach buduje prywatny inwestor w ścisłej współpracy z miastem. Będzie to placówka publiczna, funkcjonująca na takich samych zasadach, jak inne tego typu placówki prowadzone przez miasto Wrocław. Weźmie udział w elektronicznej rekrutacji do przedszkoli, która ruszy 20 marca.

Otwieramy placówkę 2 września, ale już dzisiaj chcieliśmy zaprezentować rodzicom, jak będzie ona wyglądała. Podczas dnia otwartego pokazaliśmy, co już mamy wykonane, co jeszcze przed nami. Także opowiedzieliśmy, jak funkcjonować będzie przedszkole.
Andrzej Nowicki, operator przedszkola Zielona Huśtawka przy ul. Rajskiej 58

W nowym kompleksie edukacyjnym, który powstaje na terenie o powierzchni ponad 5 tys. mkw., mieścić się będzie przedszkole dla 200 dzieci oraz żłobek dla 80 maluchów. Budynek będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowe przedszkole i żłobek przy ul. Rajskiej

W przedszkolu znajdzie się m.in. osiem sal dla najmłodszych, łazienki, kuchnia oraz wielofunkcyjna sala, w której organizowane będą zajęcia ruchowe dla dzieci, szkolenia czy występy. Będzie też wózkownia oraz pokoje do zajęć indywidualnych z dziećmi. Z kolei na zewnątrz poza w pełni wyposażonym placem zabaw wygospodarowane zostanie także miejsce, gdzie dzieci wraz z nauczycielami będą mogły sadzić warzywa, kwiaty czy krzewy owocowe.

Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć przedszkole i żłobek od środka. To naprawdę przestronna placówka. Zobaczyliśmy budynek, porozmawialiśmy o rekrutacji. Dzień otwarty w takich placówkach jest naprawdę potrzebny. Szczególnie przed uruchomieniem rekrutacji do przedszkoli, czyli wtedy kiedy mamy jeszcze chwilę, by zadecydować, gdzie posłać swojej dzieci.
mówi pan Damian, ojciec Miłosza

Przy przedszkolu przy ul. Rajskiej 58 powstanie także żłobek dla 80 dzieci. Obie placówki będą miały parking, osobne wejścia oraz osobne place zabaw. Otwarcie 2 września tego roku. W ramach inwestycji przy placówce powstanie nowy chodnik z zatokami postojowymi.

Powiększ obraz: Dzień otwarty w budowanej placówce przy ul. Rajskiej fot. Bartosz Mokrzycki
Dzień otwarty w budowanej placówce przy ul. Rajskiej

Więcej miejsc w przedszkolach i żłobkach

W sumie od 2019 roku we Wrocławiu powstało ponad 7,5 tysiąca nowych miejsc w przedszkolach i szkołach. W planach jest powstanie kolejnych.

Zwiększanie liczby miejsc przedszkolnych, to jedno z głównych zadań miasta. Realizujemy je budując sami nowe placówki, ale także we współpracy z inwestorami zewnętrznymi. Jeżeli chodzi o tego typu współpracę, to mamy pozytywne doświadczenia.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Trzy nowe placówki od września

We wrześniu 2024 roku otwarte zostaną trzy nowe placówki edukacyjne w mieście:

• Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej (inwestycja miejska),
  • Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej,
  • przedszkole i żłobek przy ul. Rajskiej.

W ostatnich dniach wybrany został także wykonawca na budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej. Miejska placówka ma zostać uruchomiona w 2026 r.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia