3. Wybory parlamentarne 2023 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Dopisz się do rejestru wyborców. Informacyjny punkt wyborczy w autobusie Ikarus we Wrocławiu
Na zdjęciu prof. Karolina Jaklewicz, malarka, i Maciek Kurowicki, lider zespołu Hurt www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky

Od pierwszych kursów autobusów węgierskiej marki „Ikarus” po Wrocławiu mijają 42 lata. Jeden z pojazdów należących do Klubu Sympatyków Komunikacji Miejskiej ponownie pojawia się w miejskiej przestrzeni. Służy za mobilny punkt, w którym można dopisać się do rejestru wyborców.

Wszystkie osoby, które nie są zameldowane we Wrocławiu, mogą złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców, co pozwoli im na udział w głosowaniu 15 października we Wrocławiu.

We Wrocławiu uprawnionych do głosowania jest 500 tysięcy mieszkańców, jednak należy pamiętać, że wraz rozpoczęcie roku akademickiego do stolicy Dolnego Śląska przyjechało blisko 70 tysięcy młodych ludzi. Natomiast z danych MPWiK dotyczących zużycia wody wynika, że wrocławski adres ma około 870 tysięcy osób.

Zatem Wrocław ma ogromny potencjał w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Dla ułatwienia udziału w głosowaniu osobom niezameldowanym na stałe we Wrocławiu , w czwartek, 5 października wystartował mobilny punkt, w którym można dopisać się do rejestru wyborców. Urzędnicy bowiem czekają na chętne osoby w zabytkowym autobusie marki „Ikarus”. Na co dzień legendarne pojazdy są pod opieką Klubu Sympatyków Komunikacji Miejskiej.

Dzięki wypełnieniu wniosku, urzędnicy dopiszą wyborcę do odpowiedniej komisji wyborczej oraz najbliższego lokalu, w którym wyborca będzie mógł oddać swój głos 15 października. Do 5 października do rejestru wyborców we Wrocławiu dopisało się już 30 500 osób. Pozostało jednak trochę czasu, dlatego jesteśmy pewni, że ta liczba jeszcze się zwiększy.
Bożena Bronowicka, dyrektor Wydziały Spraw Obywatelskich

Aby wypełnić wniosek, należy jedynie wpisać swoje imię i nazwisko, pesel oraz miejsce zamieszkania. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut. Oprócz pomocy w wypełnieniu wniosku urzędnicy w mobilnym punkcie udzielają także niezbędnych informacji dotyczących głosowania.

Artyści, sportowcy, maturzyści zachęcają do głosowania

Rozpoczęciu działania mobilnego punktu w Ikarusie towarzyszyło spotkanie z wrocławskimi sportowcami, artystami i maturzystami.

Pamiętam czasy, kiedy nie mogliśmy wybierać lub nas do głosowania zmuszano. Teraz mamy okazję, aby decydować, jak będzie nasza przyszłość.
Waldemar Prusik, piłkarz, zawodnik Śląska Wrocław, reprezentant Polski

Pod Centrum Historii Zajezdnia pojawili się również: koszykarz Jacek Krzykała, malarka, nauczycielka akademicka prof. Karolina Jaklewicz, muzyk, lider zespołu Hurt Maciek Kurowicki, wokalista Michał Bober, uczestnik Voice of Poland.

Powiększ obraz: Na zdjęciu inaguracja mobilnego punktu rejestracji wyborców w Ikarusie, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Maria Szymańska, Cezary Ćwik, maturzyści IX LO www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky

Zostałam wychowana w duchu obywatelskiej świadomości. Towarzyszyłam rodzicom, kiedy chodzili na głosowania. W tym roku już sama będę wybierała. Temat wyborów jest mocno obecny w naszych rozmowach, w klasie i między przyjaciółmi. Dyskutujemy, czasem się spieramy. Takie rozmowy pomagają poznać argumenty osób, które mają inne poglądy, ale i upewnić się, czy sami dobrze wybraliśmy.
Maria Szymańska, maturzystka z IX LO

Wyborczy Ikarus krąży po Wrocławiu

Pierwszym przystankiem „wyborczego Ikarusa” było jedno z najbardziej adekwatnych miejsc, czyli Centrum Historii Zajezdnia, gdzie w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk solidarnościowy w ówczesnej zajezdni autobusowej nr VII.

Powiększ obraz: Na zdjęciu inaguracja mobilnego punktu rejestracji wyborców w Ikarusie, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky

Kolejne przystanki wyborczego Ikarusa

wtorek, 10 października:

• godz. 10-14, Uniwersytet Wrocławski, Kampus Grunwaldzki, parking;
  • godz. 14.30-18, kampus Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ul. Strzegomska 55;

środa, 11 października

• godz. 10-14, Uniwersytet Ekonomiczny, kampus główny, ul. Wielka,
  • godz. 14.30-18, Uniwersytet Przyrodniczy, pl. Grunwaldzki 24,

Wpisz się na listę wyborców w Centrum Obsługi Mieszkańca. COM czynne dłużej

Poza mobilnym punktem do rejestru można się dopisać także w czterech Centrach Obsługi Mieszkańca:

• G. Zapolskiej 4, czynny do godz. 19;
  • Nowy Targ 1-8, czynny do godz. 19
  • M Kromera 44, czynny do godz. 15.15
  • Legnicka 58, Centrum Handlowe Magnolia, czynny do godz. 19

Poza stacjonarnymi punktami wnioski można wypełniać elektronicznie za pomocą strony internetowej, udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji. Na dopisanie się do rejestru wyborców mamy czas do 12 października.

Szczegóły informacje dotyczące wyborów parlamentarnych 2023 i referendum dostępne również w serwisie specjalnym na portalu Wrocław.pl .

Sprawdź również wyszukiwarkę obwodowych komisji wyborczych, którą znajdziesz pod tym linkiem:

WYSZUKIWARKA LOKALI WYBORCZYCH

Źródło: materiały prasowe