Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. „Domek miejski” na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Rynku. Warsztaty, porady i gra dla mieszkańców [AKTUALNY PROGRAM]
Na zdjęciu "domek miejski" - stoisko miasta Wrocław na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Rynku Olek Poliakovsky

Jak uzyskać dodatki mieszkaniowe czy węglowe? Jaką dietę stosować przy cukrzycy? Jak prawidłowo parkować w centrum Wrocławia? Czym najlepiej palić w piecu? Dlaczego warto pić kranówkę? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w „domku miejskim”, czyli stoisku Wrocławia na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Rynku. Będzie też można „polatać” nad Halą Stulecia. Zobacz program spotkań i wydarzeń.

„Domek miejski” na Jarmarku Bożonarodzeniowym ma być miejscem spotkań z mieszkańcami. Stoisko gminy Wrocław znajduje się na pierzei zachodniej Rynku w sąsiedztwie fontanny „Zdrój”. Jest otwarte codziennie w godz. od 10.00 do 21.00. Jakie spotkania i wydarzenia będą tam organizowane?

„Domek miejski” na Jarmarku Bożonarodzeniowym - miejsce spotkań

Przykładowo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podpowie wrocławianom, jak uzyskać dodatki rodzinne, mieszkaniowe czy węglowe oraz udzieli porad w zakresie różnych świadczeń. Jego przedstawiciele opowiedzą też o rodzicielstwie zastępczym.

Wydarzenia MOPS-u na jarmarku w listopadzie:

• 28.11.22 poniedziałek - 11.00-15.00
  • 29.11.22 wtorek - 11.00-15.00

Sporo ciekawych wydarzeń w „domku miejskim” zaplanował Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. We wtorek, 22 listopada amazonki ze Stowarzyszenia Femina Fenix opowiadały o profilaktyce raka piersi. Z kolei położne w ramach projektu „Zdrowa matka i dziecko” doradzały, jak zaopiekować się noworodkiem i jego mamą.

W grudniu (14.12. godz. 15.00-19.00) w „domku miejskim” będzie można się dowiedzieć, jaką dietę stosować przy cukrzycy oraz jak przeciwdziałać tej poważnej chorobie.

Wsparcie dla dzieci, rodziców i zwierząt

W niedzielę, 27 listopada przedstawiciele Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt opowiadali na jarmarku, jak zaadoptować psa czy kota, były też do kupienia piękne kalendarze, dzięki którym pomożemy zwierzętom.

We wtorek, 29 listopada rodzice, którzy mają problemy wychowawcze z dziećmi, będą mogli porozmawiać na ten temat z przedstawicielami Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci (16.00-18.00). Dowiedzą się również, gdzie we Wrocławiu dzieci mogą spędzić ciekawie czas po lekcjach.

W środę (30.11) w domku będą gościli eksperci z UMW, którzy opowiedzą o zielonych projektach realizowanych w mieście (w godz. 10.00-16.00).

Straż Miejska Wrocławia zaprasza

Bogaty program warsztatów i spotkań w „domku miejskim” przygotowała też Straż Miejska. Będzie nauka udzielana pierwszej pomocy i spotkania dotyczące bezpieczeństwa.

– W środę, 7 grudnia (10.00-13.00) zaplanowaliśmy natomiast spotkania dotyczące bezpieczeństwa seniorów i dzieci. Będziemy np. radzić seniorom, jak się ubierać podczas mrozów, żeby nie wychłodzić organizmu albo w jaki sposób bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu i uchronić się przed oszustami – opowiada Agnieszka Bąk, kierownik zespołu ds. koordynacji programów prewencyjnych Straży Miejskiej we Wrocławiu.  – Natomiast w czwartek (8.12. godz. 10.00-12.00) nasza ekspertka – strażniczka miejska z Animal Patrolu wyjaśni wszelkie kwestie dotyczące obowiązków właścicieli zwierząt w mieście. Pokaże też na specjalnym fandomie, jak udzielić pierwszej pomocy psu.

Na 16 grudnia Straż Miejska zaplanowała spotkanie „Wrocław bez smogu” z ekspertami Oddziału Ochrony Środowiska, którzy m.in. pokażą urządzenia, jakimi mierzą wilgotność drewna czy pobierają próbki z pieca. Podpowiedzą też, czym najlepiej palić w piecach i jak działa system grzewczy na terenie Wrocławia.

– W grudniu polecam też w „domku miejskim” spotkania „Parkuj z głową” dla kierowców oraz to dotyczące obowiązków właścicieli nieruchomości. Wrocławianie będą mogli wyjaśnić ze strażnikami np. kwestie związane ze spaleniem gałęzi na działkach czy odśnieżaniem posesji – zapowiada Agnieszka Bąk ze Straży Miejskiej.

Urodziny Hydropolis i Hala Stulecia z lotu ptaka

Od 2 do 6 grudnia siódme urodziny świętować będzie Hydropolis, z tej okazji 4 grudnia w „domku miejskim” chętni mogą wziąć udział w grze terenowej (w godz. 12.00-17.00). Pracownicy Hydropolis i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji będą czekać również 18.12 (w godz. 12.00-17.00). Wrocławianie dowiedzą się, dlaczego warto pić kranówkę. Będą mogli też wziąć udział w konkursach, a 30.12 zaplanowano warsztaty less waste.

Z kolei Hala Stulecia zaprasza na podniebną przygodę przy użyciu gogli VR. Podczas wirtualnego zwiedzania będzie można poznać nie byle kogo, bo samego architekta Hali Stulecia - Maksa Berga, który zabierze nas w niesamowitą podróż. W jej trakcie zwiedzimy nie tylko zakamarki Hali Stulecia, ale również będziemy mogli podziwiać cały kompleks z lotu ptaka (17 i 29.12.).

Program „domku miejskiego” (patrz załącznik) jest na bieżąco aktualizowany.