4. 900 kart po tysiąc złotych dla uchodźców z Ukrainy rozdano w Czasoprzestrzeni [ZDJĘCIA]
Sobota, 23 lipca - Czasoprzestrzeń - rozdawanie kart na zakupy uchodźcom z Ukrainy Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Do niezwykłej akcji wsparcia uchodźców z Ukrainy doszło w sobotę, 23 lipca w Czasoprzestrzeni przy ulicy Tramwajowej we Wrocławiu. 900 najbardziej potrzebujących uchodźców z Ukrainy otrzymało karty płatnicze Sodexo o wartości 1000 zł każda, które mogą przeznaczyć na zakupy. To wspólna akcja miasta, Fundacji „Potrafię Pomóc”, Stowarzyszenia TRATWA oraz tajwańskiej Tzu Chi Foundation.

Karty płatnicze o wartości 900 000 zł przekazała fundacja z Tajwanu - Tzu Chi Foundation. To duża, międzynarodowa organizacja, która od początku wojny angażuje się w akcje pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wartość dotychczasowej pomocy to kilkadziesiąt milionów złotych.

Ogólna pomoc z Tajwanu dla Ukrainy to 70 mln złotych. To jednak dopiero początek. Chcemy bowiem pomagać Ukraińcom w nauce języka polskiego i szukaniu pracy. Dać tym samym uchodźcom poczucie, że nie są sami, że są ludzie, którzy otwierają dla nich swoje serca. Nie wszyscy wiedzą nawet, gdzie leży Tajwan, ale naprawdę tam tysiące osób pracują, żebyśmy dziś mogli pomagać
Łukasz Baranowski, Tzu Chi Foundation

„Przekuwamy słowa w czyny”

Organizacji wydarzenia, m.in. dotarcia do osób, które najbardziej potrzebują wsparcia, i koordynacji akcji we Wrocławiu podjęły się wspólnie Fundacja „Potrafię Pomóc” oraz Stowarzyszenie TRATWA.

Powiększ obraz: 900 kart po tysiąc złotych na zakupy dla uchodźców z Ukrainy rozdano w Czasoprzestrzeni Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Obie organizacje od pierwszych dni wojny zaangażowane są w różnego rodzaju akcje pomocy Ukrainie.

Znajdujemy się w wyjątkowym miejscu, Czasoprzestrzeni, w której od początku wojny na Ukrainie pomagamy uchodźcom. Ważne jest dla nas to, żeby zacieśniać współpracę organizacji pozarządowych. Nasza fundacja pomaga bezpośrednio na Ukrainie, ewakuowaliśmy ok. 500 osób, w tym wiele z niepełnosprawnością, dostarczyliśmy również ok. 100 ton darów na tereny objęte wojną. Dzisiaj, w 150. dzień barbarzyńskiego ataku Rosji na Ukrainę pokazujemy, że cały czas tak samo mocno chcemy pomagać. Wrocław miastem spotkań, Wrocław bez barier - te słowa przekuwamy w czyny
Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc

Wrocław pomaga Ukrainie: miliony złotych, 50 tys. peseli

We Wrocławiu to kolejne działanie pomocowe dla uchodźców z Ukrainy.

Miasto dba o osoby uciekające z terenów objętych wojną.

Akcja w Czasoprzestrzeni to wspaniałe uzupełnienie pomocy realizowanej przez samorząd. Dzięki partnerstwu miasta z organizacjami możemy organizować tego typu wydarzenia. Dodam do tego, że do tej pory wydaliśmy świadczenie 300 zł już 38 tys. obywateli Ukrainy, w sumie na kwotę ok. 11 mln złotych
Joanna Kot, MOPS Wrocław

We Wrocławiu wydano do tej pory ok. 53 tys. peseli uchodźcom z Ukrainy.

O Fundacji Tzu Chi – pomagają na całym świecie

Fundacja Tzu Chi od 58 lat zajmuje się działalnością charytatywną. Buduje szpitale, szkoły oraz mieszkania dla uchodźców i osób poszkodowanych w wyniku kryzysów żywieniowych i kataklizmów. Wspomaga ich również materialnie oraz pod kątem psychologicznym i edukacyjnym. Została założona przez buddyjską mniszkę Cheng Yen, która mimo 85 lat nadal stoi na czele fundacji. Tzu Chi zrzesza ludzi z różnych kultur i religii z całego świata. W tej chwili posiada ponad 10 milionów aktywnych członków w 54 krajach.

Łącznie fundacja wybudowała 232 szkoły w 16 krajach na całym świecie, stworzyła i zarządza 11 szpitalami oraz grupą ponad 8600 lekarzy, którzy oferują darmową opiekę zdrowotną ponad 2 milionom ludzi na całym świecie. W lipcu 2022 r. fundacja rozpoczęła budowę 23 szkół w Mozambiku oraz czterech osiedli mieszkaniowych dla 3000 osób.

Fundacja Tzu Chi działalność w Polsce rozpoczęła od wydawania kart przedpłaconych do sieci sklepów Biedronka o łącznej wartości 50 milionów złotych oraz kart Sodexo o łącznej wartości 20 milionów złotych. Kartę o wartości 1000 złotych otrzymuje każdy członek rodziny potrzebującej wsparcia.