4. Choinka na wrocławskim Rynku przestanie świecić w środę wieczorem. Dlaczego? Szczegóły akcji „Lights for Ukraine”

Uspokajamy wszystkich fanów bożonarodzeniowego drzewka, które stoi w sercu Wrocławia. Światełka na choince w Rynku zgasną tylko na godzinę, od 20:00 do 21:00. I tylko w środę, 21 grudnia. Ale nie tylko choinkę ogarną w tym czasie ciemności: zgaśnie też oświetlanie budynku urzędu miejskiego na pl. Nowy Targ oraz wielu innych budynków w Polsce i na świecie.

To wielka, międzynarodowa akcja „Lights for Ukraine”, którą organizuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wraz z platformą United24.

„Lights for Ukraine”. Tak możemy pokazać naszą solidarność z Ukrainą

- Jest to symboliczne wyłączenie świateł i podświetleń w miejscach zabytkowych oraz choinek. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na sytuację w Ukrainie, a mianowicie na codzienny „black out” spowodowany przez ataki rakietowe Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy oraz wyrażenie wyrażenie solidarności z narodem ukraińskim w czasie pełnowymiarowej wojny, którą toczy Rosja – informują organizatorzy akcji.

Z polskich miast – oprócz Wrocławia - wezmą w niej udział też jeszcze Gdańsk, Warszawa i Kraków.

Od 21 do 31 grudnia każdego dnia o 20:00 (do 21:00) wygaszane będą światła na budynku Urzędu Miejskiego na placu Nowy Targ.

Te święta we Wrocławiu z pewnością będą inne niż wszystkie. Od 24 lutego wszystko w zasadzie jest inne. Atak Rosji na Ukrainę to niewyobrażalna zbrodnia. Dlatego wciąż musimy pamiętać i wciąż musimy okazywać naszą solidarność z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. „Lights for Ukraine” to symboliczny gest wsparcia również dla wielu ukraińskich dzieci, których święta nie będą tak szczęśliwe i wesołe jak nasze. Wrocław jest z Ukrainą. Polska jest z Ukrainą. Pamiętajmy o nich przy naszych wigilijnych stołach
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

„Lights for Ukraine”. Wyłączcie światła, zgaście choinki...

Do akcji może dołączyć każdy z nas, mieszkańców Wrocławia (ale też firmy, instytucje). Wystarczy, że 21 grudnia, w środę, od godziny 20:00 do 21:00 wyłączymy światła w naszych mieszkaniach, zgasimy choinki i bożonarodzeniowe ozdoby świetlne na balkonach i w ogródkach. W ten sposób pokażemy naszą solidarność z mieszkańcami Ukrainy.

- Od 10 października Ukraina doświadczyła już ośmiu masowych ataków rakietowych na obiekty infrastruktury energetycznej. Rosja skierowała około 1000 pocisków i dronów do niszczenia obiektów energetycznych w Ukrainie i pozostawiła ponad 20 milionów ludzi bez prądu i ciepła w czasie, kiedy zaczęła się zima - mówi Yurij Tokar, konsul Ukrainy we Wrocławiu. - Bardzo dziękujemy miastu Wrocław za wsparcie międzynarodowej, globalnej akcji „Lights for Ukraine", której celem jest zwrócenie uwagi na codzienny „black out" spowodowany przez te ataki terrorystyczne oraz wyrażenie solidarności z narodem w Ukrainie w tym czasie - dodaje.

„Lights for Ukraine”. Generatory prądu od wrocławian

W ostatnim miesiącu miasto Wrocław zakupiło trzy generatory prądu dla Ukrainy. Dwa generatory są już na miejscu (jeden we Lwowie, drugi w Kijowie). Kolejny wyruszy w drogę już jutro - 21 grudnia. Trafi do Politechniki Lwowskiej.