4. Ceny paliw na stacjach we Wrocławiu ostro w górę. Sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej za tankowanie [26.05.2022]
Specjaliści twierdzą, że za benzynę, ropę i gaz do aut będziemy płacili coraz więcej pixaby

Inflacja i sankcje gospodarcze wobec Rosji powodują lawinowy wzrost cen paliw, co dotyka także mieszkańców Wrocławia. Co zrobić aby płacić mniej? Różnice na stacjach benzynowych sięgają nawet kilkunastu groszy., a gdy i to za mało warto pomyśleć o zmianie środka transportu. Sprawdź ile obecnie kosztuje paliwo we Wrocławiu.

Od kilkunastu tygodni ceny rosną ceny wszystkich paliw do samochodów. Za litr najpopularniejszej E95 trzeba od dawna płacić powyżej siedmiu złotych, rośnie cena E98 – średnia na stacjach benzynowych na Dolnym Śląsku to 7,09 zł za litr.

Ceny paliw (średnia za litr na Dolnym Śląsku, 27 maja 2022, źródło: www.autocentrum.pl)

• E95 - 7,09 zł;
  • E98 - 6,85 zł;
  • ON – 7,01 zł
  • LPG – 3,55 zł.

Jednak trzeba brać pod uwagę, że to średnie dla całego regionu. Tradycyjnie we Wrocławiu i przy stacjach w pobliżu A4 płacimy nieco więcej niż w małych miasteczkach Dolnego Śląska.

W samym Wrocławiu ceny też mogą się znacznie różnić. Między 7,02 a 7,17 zł za litr benzyny 95-oktanowej wydamy na stacjach m.in. przy ul. Bardzkiej, Toruńskiej, Grabiszyńskiej.

Ceny wzrosną mocniej, kiedy wróci 23 % VAT

Według analityków e-petrol.pl w ciągu kilku dni, należy się spodziewać kolejnych podwyżek. To efekt embarga na import gazu z Rosji. Dystrybutorzy paliwa muszą szukać nowych dostawców m.in. w Wielkiej Brytanii i w Norwegii, a gaz z tych źródeł jest droższy.

Ceny najważniejszych paliw osiągną średnio:

• E95: 7,33 - 7,49 zł;
  • E98: 8,03 - 8,19 zł;
  • ON: 7,19 - 7,34 zł;
  • LPG: 3,64 – 3,73.

(źródło: www.e-petrol.pl).

To nie jedyna przyczyna podwyżek, a kolejne skokowe wzrosty cen przed nami. Obecnie na paliwa obowiązuje VAT w wysokości 8 procent - to jeden z rządowych sposobów na wyhamowanie galopującej inflacji. Jednak kiedy wróci 23 - procentowy VAT na benzynę, ON i inne paliwa, ich ceny znowu poszybują.

Więcej chętnych na napęd gazowy LPG

Kierowcy jeżdżący autami na gaz przy tankowaniu także więcej muszą wyciągnąć z portfela. W 2021 r. ogólnopolska średnia cena LPG wynosiła 2,58 zł za litr, dzisiaj średnia na stacjach na Dolnym Śląsku to 3,56 zł za litr.

Według danych z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2019 r. w Polsce około 15 proc. samochodów miało napęd gazowy. Jednak to rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, co roku przybywa kilkadziesiąt tysięcy aut (głównie starszych), w których montowane są instalacje LPG.

Jak podróżować taniej po Wrocławiu?

Najprostszym sposobem ograniczenia wydatków na paliwo jest przesiadka do środków komunikacji publicznej. W systemie biletowym można wybrać rozwiązanie optymalne w zależności od częstotliwości korzystania z tramwajów i autobusów. Poza tym władze miasta inwestują w rozbudowę sieci połączeń. Trwa budowa TAT oraz trasy na Popowice.

Promowane są także rozwiązania dla rowerzystów. Chodzi nie tylko o stale rozwijaną infrastrukturę, lecz także promocję tego środka transportu. Jedną z takich akcji jest „Rowerowy maj”, podczas którego zachęca się dzieci i młodzież, aby do szkół przyjeżdżali na rowerach i hulajnogach.