3. Wiadomości z regionu
  4. Budowa drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku. GDDiK pisze o ogromnym postępie robót
Węzeł Lubawka w budowie (widok z lotu ptaka) GDDiKA / Twitter
Węzeł Lubawka w budowie (widok z lotu ptaka)

Na Dolnym Śląsku trwa budowa dwóch ostatnich kawałków es trójki. Dzięki nim skróci się czas przejazdu z Wrocławia do Czech. 12 lipca pojawiły się zdjęcia z węzła Lubawka.

S3 to droga ekspresowa przez całą Polskę – od Bałtyku mija Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę i Legnicę. Kończy się pod Bolkowem, ale będzie dłuższa – dojdzie aż do granicy z Czechami. Obecnie trwa budowa dwóch ostatnich odcinków:

1. Bolków – Kamienna Góra (16 kilometrów); prace budowlane mają zakończyć się w maju 2024 roku;
  2. Kamienna Góra – granica (15 kilometrów); prace zakończą się w drugiej połowie 2023 roku (jest opóźnienie).

Wrocławianie są zainteresowani budową kawałków dolnośląskich, ponieważ dzięki nim szybciej dojadą do Pragi i innych miejsc u naszych południowych sąsiadów. Inwestycja może budzić emocje także z powodu dwóch tuneli drogowych na odcinku Bolków – Kamienna Góra. Długość jednego z nich to 2,3 kilometra, co czyni go drugim najdłuższym w Polsce (za warszawskim).

Wrażenie mają prawo zrobić również pieniądze. Nieczęsto bowiem zdarzają się inwestycje liczone w miliardach. Zaprojektowanie i budowa dwóch ostatnich dwupasmowych odcinków S3 kosztuje około 2,4 mld zł. Zadanie prowadzi i nadzoruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Głównym celem jest m.in. skomunikowanie terenów przygranicznych, poprzez autostradę A4 i sieć dróg ekspresowych, z centralną Polską.
GDDKiA

GDDKiA opublikowała w mediach społecznościowych 12 lipca dwa zdjęcia węzła Lubawka, pokazujące „ogromy postęp robót”.

Przekazujemy ponadto filmy opublikowane w maju.