4. Barokowy Neptun z Wrocławia nie był jedyny. Gdzie jeszcze znajdziemy posągi boga mórz?
Posąg Neptuna w Gliwicach na zdjęciu z 1940 roku źróło: fotopolska
Posąg Neptuna w Gliwicach na zdjęciu z 1940 roku

W pierwszych dniach grudnia do Wrocławia powróciły fragmenty barokowej figury Neptuna, zdobiącej w przeszłości fontannę na placu Nowy Targ. Teorii na temat, skąd wziął się Neptun we Wrocławiu, położonym kilkaset kilometrów od morza, jest kilka. Co ciekawe, na figury antycznego boga mórz, natkniemy się w wielu środkowoeuropejskich miastach: od Berlina, przez Legnicę, Wrocław, Gliwice, po Lwów. Niektóre z tych posągów oglądać można do dziś.

Pierwszy i najbardziej znany Neptun w naszej części świata, stanął w Gdańsku w pierwszej połowie XVII wieku. To przypuszczalnie on zainspirował kolejne. Jak zauważa historyk dr Tomasz Sielicki, jednym z najstarszych Neptunów w krajach dawnej Korony Czeskiej, był posąg z fontanną w Ołomuńcu na Morawach. Jego twórcą miał być urodzony w Gdańsku Michael Mandig.

W XVIII stuleciu posągi Neptuna pojawiły się także na Śląsku. W 1730 roku w Jeleniej Górze, w 1731 w Legnicy, a w 1732 we Wrocławiu na placu Nowy Targ oraz w Świdnicy. Z biegiem lat moda na Neptuna docierała coraz dalej. W 1750 roku posąg bóstwa z widłami pojawił się w Karniowie, w 1756 w Zgorzelcu, a w 1794 roku w Gliwicach.

W XIX wieku Neptun stanął nawet we Lwowie i w Berlinie. Ten lwowski obłożony jest współcześnie workami z piaskiem, mającymi chronić zabytek na wypadek ostrzału rakietowego. Z kolei berliński zbudowany został podobnie do „Jurka z Widłami” z placu Nowy Targ. W fontannie znajdują się postacie podtrzymujące muszlę, a powyżej stoi Neptun.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia niektórych spośród śląskich Neptunów. Sprawdzenie, czy nadal stoją one na swoich miejscach, może być niezłym pomysłem na kilka wycieczek po regionie.