4. Wielki piknik i moc atrakcji z okazji Dni Odry. Zwodowano też specjalną boję, która zbada rzekę (ZDJĘCIA)

Magdalena Pasiewicz,

Piknik z okazji Dni Odry. Marcin Garcarz, wiceprezes MPWIK oraz grupa dzieci bawiąca się na stoisku Hydropolis. Jest też maskotka Hydropolis. Magda Pasiewicz

Przez cały weekend (20-21 maja) z okazji Dni Odry czeka nas mnóstwo imprez, spotkań, koncertów i atrakcji nad rzeką. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Przy bulwarze Dunikowskiego trwa właśnie wielki piknik pełen atrakcji dla całych rodzin. Nieco dalej, przy bulwarze Kaczyńskich, zwodowano natomiast specjalną boję, która wygląda jak mały katamaran. Urządzenie będzie zbierać dane o Odrze. Zobaczcie zdjęcia z pikniku.

Ostatni weekend obchodów Dni Odry 2023

Święto Odry trwa we Wrocławiu już od ubiegłego tygodnia. Wtedy oficjalnie rozpoczęliśmy obchody najważniejszej z rzek miasta. Były spacery z przewodnikiem, rozmowy o kondycji Odry i o tym, jak się nad jej brzegami zachowywać. Do tego spotkania, opowieści, tańce i filmy.

Podczas ostatniego weekendu Dni Odry czeka nas moc atrakcji. Wydarzenia rozpoczęły się w sobotę o godzinie 11.00 na bulwarze Dunikowskiego w centrum miasta. Trwa tam wielki piknik ze stoiskami różnych wrocławskich instytucji, klubów i organizacji związanych z Odrą, które przygotowały gry i zabawy dla dzieci. Udział wziąć można też w warsztatach żeglarskich czy eksperymentach naukowych. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Powiększ obraz: Dni Odry 2023, piknik na bulwarach Magda Pasiewicz
Dni Odry 2023, piknik na bulwarach

Dni Odry 2023 to okazja do jej zbadania

Urząd Miejski Wrocławia przy współpracy z firmą T-mobile zwodował w sobotę 20 maja przy bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich urządzenie, które będzie analizować parametry biochemiczne Odry. Celem projektu jest przedstawienie rozwiązania wobec potencjalnych zagrożeń związanych ze skażeniami i zanieczyszczeniami.

- Nowe technologie takie, jak np. wodna bojka analityczna z funkcją analizy i pomiaru wybranych parametrów w wodzie firmy T-Mobile, którą obecnie wspólnie testujemy, może stać się odpowiedzią na problem zanieczyszczenia rzeki i w przypadku zagrożenia przyczynić się do podjęcia odpowiednich środków zaradczych w odpowiednim momencie, tak aby straty, zarówno dla ekosystemu rzeki, jak i dla jej użytkowników, były jak najmniejsze.
Robert Bednarski, dyrektor ds. Smart City w UM we Wrocławiu

Pilotażowy projekt trwać będzie do 19 czerwca 2023 r. Zebrane przez wodną bojkę dane będą dostępne dla różnych instytucji, m.in. Zarządu Zieleni Miejskiej, oraz ośrodków badawczych.

Powiększ obraz: Dni Odry 2023, bojka została zwodowana Magda Pasiewicz
Dni Odry 2023, bojka została zwodowana

Badane parametry:

• stężenie zawiesiny (zmętnienie)
  • rozpuszczony tlen
  • temperatura
  • przewodność
  • pH

Aplikacja dostarczać będzie również:

• dane o przekroczeniu progów alarmowych;
  • alarmy sms na zdefiniowane numery telefonów;
  • wizualizację danych bieżących i historycznych (raporty);
  • dane o wymaganych czynnościach serwisowych;

Będzie też możliwość ustawienia progów alarmowych oraz częstotliwości pomiarów i transmisji danych.

Czy takie urządzenie można wprowadzić na stałe we Wrocławiu? Odra jest terenem Wód Polskich, ale jeśli projekt pilotażowy się sprawdzi, to będzie można wykorzystać takie urządzenie np. w fosie.

Dni Odry 2023 - ostatni weekend z atrakcjami

20 maja - sobota

• piknik na Bulwarze Dunikowskiego, godzina 11-17:00. W programie pikniku: warsztaty żeglarskie, warsztaty artystyczne i ekologiczne, pływanie jachtami żaglowymi i SUP-ami, gry i zabawy dla dzieci, eksperymenty naukowe, występy artystyczne, pokazy sportowe, pokazy ratownictwa wodnego, możliwość wygrania ciekawych nagród oraz wiele innych atrakcji. Na stoiskach zaprezentują się kluby, organizacje i instytucje związane z Odrą, wyższe uczelnie Wrocławia, m.in. Hydropolis, Aquapark, Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Kolejkowo, UKS Żeglarz, Fundacja Hobbit, Fundacja OnWater, Miejska Biblioteka Publiczna, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy.
  • 20.05. Darmowe rejsy po Odrze statkiem Armator, Przystań przy Bulwarze Dunikowskiego, godzina 14-17:00.
  • 20.05. Wycieczka kajakowa z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, start: Odra Centrum, godzina 15-16:30, zgłoszenia przyjmuje Dominik Dobrowolski  e-mail: dominik (at) cycling-recycling.eu.
  • 20.05. Regaty Rozpoczęcia Sezonu, UKS Żeglarz, godzina 11.00, ul. Osobowicka 70, szczegóły: www.uks-zeglarz.pl.
  • 20.05. Dzień Odry - Koncert dla Odry Fundacji Wroc ma Moc, Vavamuffin, Jamal, Bulwar Politechniki, godzina: 17-22:00.
  • 20.05. "Ossolineum nad Odrą" - możliwość wejścia na taras widokowy, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, godzina 18-23:00.
  • 20.05. Poetyckie rozgrywki w bule, Bulwar Kaczyńskich, godzina: 12-14:00.

Więcej informacji i cały program znajdziecie tutaj: PROGRAM WYDARZEŃ DNIA ODRY 2023