wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowe 500+ dla małżeństw? Dodatkowe pieniądze, za co i na jakich zasadach. Poznaj opinie [SZCZEGOŁY]

Jarek Ratajczak,
Na zdjęci jest starszy mężczyzna wypłacający pieniądze z bankomatu, zdjęcie ilustracyjne freepik
Na zdjęci jest starszy mężczyzna wypłacający pieniądze z bankomatu, zdjęcie ilustracyjne

Dla tych którzy wspólnie przeżyli 50 lat – są medale za długoletnie pożycie małżeńskie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz specjalne dyplomy i kwiaty, które wręcza się jubilatom. Wkrótce jubilaci mogą dostać także nowe 500+ dla małżeństw.

Reklama

500+ dla małżeństw: inicjatywa obywatelska

Posłowie zajmą się petycją obywatelską, której inicjatorzy domagają się wypłaty 500 zł małżeństwom z 50-letnim stażem. Gazeta Wyborcza, która o tym napisała zaznacza, że inicjatorzy nowego 500 plus podkreślają, że małżeństwa z długim stażem bardzo często mają kłopot, by bez finansowych obaw przeżyć do końca miesiąca. Wynika to z faktu, że ich emerytury nie pokrywają wszystkich wydatków związanych m.in. z zakupami, opłatami czy leczeniem.

Na razie nie wiadomo, jakie miałyby być zasady wypłacania kolejnego dodatku 500 plus dla małżeństw i czy byłaby to wypłata miesięczna czy jednorazowa. O tych szczegółowych rozwiązaniach dla 500 plus zdecydują parlamentarzyści.

500+ dla małżeństw - co o pomyśle sądzą eksperci?

Zdania na temat inicjatywy nowego 500+ są podzielone.

– Wydaje mi się, że rozsądniejsze jest przeznaczanie skromnych nakładów finansowych, które mamy, raczej na młodych, którzy są czasami w tak trudnej sytuacji jak bezrobotni – powiedział w programie "Newsroom" WP prof. Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

– Nie wiem, czy wspieranie 500 plus, a więc skromnym nakładem, małżeństw z wieloletnim stażem jest w tej chwili tym, na co nas stać – dodał Rychard.

Odmienną opinię dla Faktu przedstawiła była minister rodziny Elżbieta Rafalska: – Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej – powiedziała.

Jedno 500 plus już działa – na dzieci

Rządowy program „Rodzina 500+” działa od kilku lat. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Rodzinom z dziećmi przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Prawo do świadczenia jest ustalane na rok - od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl