4. 14. emerytura. Dziś ruszają wypłaty!
Kobieta podpiera ręką głowę, w kółku blik banknotów w ręce, zdjęcie ilustracyjne shutterstock

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2023 r.? W jakiej wysokości będzie "czternastka" i co trzeba zrobić, by dostać czternastą emeryturę? Zobaczcie szczegóły.

Na tę informację czekali seniorzy. Pierwsze "czternastki" trafią na konta emerytów jeszcze przed najbliższym weekendem. ZUS wypłaci je razem z wrześniowymi rentami i emeryturami.

Podstawowa wysokość 2 200 zł netto (2 650 zł brutto). Otrzymają je osoby, których przyznane świadczenie nie przekracza kwoty 2 900 zł brutto. Powyżej tego limitu będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę". Zobaczcie najważniejsze szczegóły w galerii zdjęć.

14. emerytura. Kto dostanie?

- 14. emeryturę dostaną te osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Będzie można dostać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki zostanie podzielona i wypłacona każdemu uprawnionemu po równo. Czternastki nie otrzymają osoby, które mają zawieszone wypłaty na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W jakiej wysokości będzie czternasta emerytura?

- Według rozporządzeń wykonawczych w sprawie wysokości oraz miesiąca wypłaty czternastej emerytury to dodatkowe świadczenie wyniesie 2 650 zł brutto - mówi rzeczniczka i dodaje, że na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których świadczenie główne, np. emerytura lub renta, nie przekracza 2 900 zł brutto.

Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przy czym aby prawo do dodatkowej wypłaty przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł.

- Oznacza to, że czternastkę dostaną nasi klienci, których emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł – mówi Kowalska-Matis. – Natomiast zasada „złotówki za złotówkę” oznacza, że jeśli ktoś dostaje od nas emeryturę w wysokości 3500 zł, to czternastka wyniesie 2050 zł brutto – wyjaśnia.

Kiedy wypłata 14. emerytury? Co trzeba zrobić by dostać czternastą emeryturę?

W najbliższych dniach ZUS rozpocznie wypłatę świadczenia. Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu przez ZUS i inne organy rentowe. To znaczy, że aby otrzymać kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, nie trzeba składać wniosku o to świadczenie. Zostanie ono przekazane w ten sam sposób, co pobierana emerytura lub renta.

Z dodatkowej wypłaty zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla niesamodzielnych.

• Szacunkowo kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzyma w tym roku w ok. 8,8 mln emerytów i rencistów ze wszystkich organów rentowych.
  • W tym ok. 6,8 mln osób otrzyma czternastkę w pełnej wysokości, a w przypadku ok. 2 mln osób świadczenie będzie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.
  • Wydatki na 14. wyniosą 20,7 mld zł.

Terminy wypłaty 14. emerytury.

Czternaste emerytury będą wypłacane w terminach wypłaty świadczeń, a więc będzie to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.