Osiem firm chce zbudować nowe mosty Chrobrego

Osiem firm zgłosiło się do przetargu na budowę nowych mostów Chrobrego. Spółka Wrocławskie Inwestycje teraz analizuje ich oferty. 

  • Mosty Chrobrego

    Mosty Chrobrego, źródło: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu / fotopolska.eu

  • Projekt nowych mostów Chrobrego,

    Projekt nowych mostów Chrobrego, na czerwno planowane torowisko, źródło Wrocławskie Inwestycje

  • Projektowane nowe mosty Chrobrego

    Projektowane nowe mosty Chrobrego, na zielono. Czarna linia, to planowana linia tramwajowa, źródło: Wrocławskie Inwestycje


Ceny za wykonanie tej inwestycji wahają się od 69 (firma Trakcja PRKII S.A.) do nawet 96 milionów złotych (Banimex sp. z o.o.). Teraz trwa sprawdzanie pod względem formalnym propozycji złożonych przez wykonawców. 

Pełna lista ofert

Mosty z miejscem na tramwaj

Planowana inwestycja obejmuje budowę nowych mostów drogowych o przyjętych pomocniczo nazwach: most Południowy (most nad kanałem przeciwpowodziowym) i most Północny (most nad kanałem żeglugowym), wraz z powiązaniem ich z sąsiednimi ulicami, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 455 oraz budową i/lub przebudową sieci: gazowej, wodnej, kanalizacji deszczowej, MTTK, elektroenergetycznych wraz z oświetleniem.

Most Południowy będzie miał 153,51 m długości całkowitej. Z kolei Północny będzie o długości całkowitej 75,30 m. Co istotne, nowe mosty Bolesława Chrobrego będą budowane wraz torowiskiem. Linia tramwajowa (a właściwie trasa tramwajowo-autobusowa) ma połączyć pętlę na Sępolnie z nową pętlą, która ma powstać obok osiedla Olimpia Port.

Czytaj więcej: Tramwaj na Swojczyce, zobacz koncepcję nowego połączenia 

Nowe mosty powstaną obok istniejących

Nowe mosty powstaną tuż obok istniejących mostów Chrobrego, które są nad kanałem przeciwpowodziowym i kanałem żeglugowym Odry, między ul. Mickiewicza i Monte Cassino na Sępolnie a ul. Swojczycką. Docelowo mają za zadanie przejąć ruch komunikacji miejskiej oraz pieszo-rowerowy. Na nowym moście będą chodniki i ścieżki rowerowe.

Istniejące mosty Bolesława Chrobrego (Północny i Południowy) zbudowane zostały w latach 1916-1917 (wówczas jako Günther Brücke). Podczas oblężenia Wrocławia pod koniec II wojny światowej mosty zostały zniszczone. Ponownie odbudowano je w latach 1947-1948 i do lat siedemdziesiątych nosiły nazwę mostów Swojczyckich.Zgłoś uwagę