Bruno Schulz. Festiwal 2018. [Program, spotkania z pisarzami]

Październik nieodłącznie wiąże się z Bruno Schulz. Festiwalem, który w tym roku odbędzie się we Wrocławiu po raz siódmy. Fani prozy autora „Sklepów cynamonowych”, a także miłośnicy literatury wysokich lotów spotkają się m.in. z pisarzami nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wręczenie statuetki w sobotę 13 października, w przeddzień zakończenia festiwalu. Wstęp na wszystkie wydarzenia – bezpłatny.


Festiwal nie tylko o Schulzu

Tegorocza edycja Bruno Schulz. Festiwal potrwa od 9 do 14 października, a mottem będzie biografia jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy. Zaplanowano przede wszystkim spotkania z pisarzami i autorami, będą dyskusje dotyczące prozy Brunona Schulza i dzisiejszego na nią spojrzenia, ale nie tylko. Marcin Baran, dyrektor programowy, podkreśla od lat, że nie organizuje festiwalu tematycznego, ale literacko-artystyczny.

Bruno Schulz. Festiwal

Bruno Schulz. Festiwal

Spotkania z autorami
Termin od 9 października 2018 do 14 października 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Biograficzne sekrety Iwaszkiewicza

W tym roku festiwal zdominuje wątek biografii– będą rozmowy wokół biografii Witolda Gombrowicza (i spotkanie z autorką pasjonującej biografii pisarza, Klementyną Suchanow), artystycznej kolaboracji rzeźbiarki Katarzyny Kobro i malarza Władysława Strzemińskiego (zaplanowano premierę filmu Borysa Lankosza „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna”), Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Andrzejewskiego (troje autorów książek o pisarzach – Anna Król, Anna Demadre-Synoradzka i Radosław Romaniuk zdradzi sekrety ich życia najbardziej prywatnego), Sławomira Mrożka i Leopolda Tyrmanda (o ich wieloletniej korespondencji opowiedzą Inga Iwasiów i Adam Poprawa), wreszcie Andrzeja Bursy (sylwetkę poety przybliżą Wojciech Bonowicz, Adam Poprawa i Piotr Śliwiński).

Salon Angelusa

Podobnie jak w minionych latach w czasie Bruno Schulz. Festiwal (13 października) zostanie przyznana Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, a w przededniu (12 października) ogłoszenia laureata w Barbarze będzie można spotkać się z nominowanymi autorami: Czechem Antonínem Bajają, Węgrem Péterem Nádasem, Niemcem Lutzem Seilerem i czorgiem Polaków – Weroniką Gogolą, Arturem Nowaczewskim, Maciejem Płazą i Marianem Sworzeniem. Z kolei dzień po wręczeniu nagrody – 14 października – spotkanie ze zwycięzcą. Jest spora szansa, że będzie to Polak lub Polka, bo reprezentacja literacka jest wyjątkowo silna – aż czworo pisarzy w finale. 

Przeczytajcie: Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. Znamy finalistów

Sporą atrakcją będą także spotkania z autorami Angelusa z lat ubiegłych (przyjedzie Oleg Pawłow, laureat z 2017 roku i Kristina Sabaliauskaitė, finalistka z 2016 roku).

Lekcje literatury na wysokim poziomie

W programie festiwalu nie zapomniano o tych, których literatury trzeba jeszcze uczyć. W Liceum Ogólnokształcącym nr 7 wykłady dla licealistów poprowadzą m.in. poeta Wojciech Bonowicz, krytyk literacki Michał Nogaś i literaturoznawczyni Urszula Glensk.

Stasiuk mówi Mickiewicza

Muzykujący poeci to już tradycja Bruno Schulz. Festiwal. W tym roku Andrzej Stasiuk z ukraińskim zespołem Haydamaky i sensacją ostatnich miesięcy – programem Mickiewiczowskim. Świetna muzyka plus klimatyczny głos prozaika wypowiadającego utwory wielkiego poety. Obowiązkowo!Zgłoś uwagę