Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2018 – znamy finalistów

Siedem książek, w tym aż cztery polskich autorów, znalazło się w finale Angelusa 2018. – Każda na swój sposób ciekawa, więc intryga trwa, a za pięć tygodni, 13 października, dowiemy się, kto zwycięży – mówi Mykoła Riabczuk, przewodniczący jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej. Zwycięzca otrzyma czek na 150 tysięcy złotych i statuetkę Ewy Rossano.


7 finalistów Angelusa 2018

Jury w składzie: Mykoła Riabczuk, prof. Marcin Cieński, Irek Grin, prof. Krzysztof Koehler, prof. małgorzata Szpakowska, prof. Piotr Śliwiński i prof. Maciej Urbanowski wybrało do finału siedem tomów. 

1. Bajaja Antonín, „Nad piękną, modrą Dřewnicą”, tłum. Dorota Dobrew, Wydawnictwo Książkowe Klimaty/Czechy

2. Gogola Weronika, „Po trochu”, Wydawnictwo Książkowe Klimaty/Polska

3. Nádas Péter, „Pamięć”, tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie/Węgry

4. Nowaczewski Artur, „Hostel Nomadów”, Wydawnictwo Iskry/Polska

5. Płaza Maciej, „Robinson w Bolechowie”, Wydawnictwo W.A.B./Polska

6. Seiler Lutz, „Kruso”, tłum. Dorota Stroińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego/Niemcy

7. Sworzeń Marian, „Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”, Wydawnictwo Sic!/Polska

Przeszłość i wojna dominują

Jaka tematyka dominuje w książkach? – Problematyka przeszłości, zwłaszcza XX wieku, pamięć, egzystencjalizm, w paru powieściach mocno eksponowane jest doświadczenie jednostki na tle historii minionego stulecia – wyjaśnia profesor Maciej Urbanowski.

Profesor Małgorzata Szpakowska podkreśla, że wspólny jest także ciężar wojny w rozmaitych ujęciach. – Z kolei w „Pamięci” Pétera Nádasa przedstawiona jest historia Węgier XX wieku, a książka, która ukazała się jeszcze w 1986 roku, była pisana w czasach cenzury, więc wiele wątków było zawoalowanych – dodaje jurorka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018.

– Znakomite obserwacje, realizm, bystrość, umiejętność pokazania i odsłonięcia przed czytelnikiem świata, niezależnie od gier literackich – taki wspólny mianownik dostrzega z kolei profesor Marcin Cieński.

Piękna polska reprezentacja

Mykoła Riabczuk podkreśla, że aż czterech spośród siedmiu finalistów, to autorzy polscy, w tym dwoje bardzo młodych – Weronika Gogola i Artur Nowaczewski. – Piszą o świecie dzisiejszym, ale z dygresją historyczną – dodaje z podziwem przewodniczący jury Angelusa.

Gala Angelusa 13 października

Laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej poznamy 13 października podczas uroczystej Gali w październiku. Autor nagrodzonej książki otrzyma statuetkę projektu Ewy Rossano oraz czek na 150 tysięcy złotych.

W przypadku gdy Angelusa 2018 dostanie zagraniczny pisarz, osobną nagrodę za przekład (20 tys. zł ufundowane przez Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha) odbierze jego tłumacz.

Na gali przekonamy się również, kto otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej ustanowiona w 2014 roku. Już od 12 września (a do 12 października) czytelnicy mogą głosować na stronie Angelusa na, swoim zdaniem, najlepszą książkę w finałowym gronie.

Nagroda dla pisarzy z Europy Środkowej

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Do każdej edycji są zgłaszane pierwsze wydania książek, które ukazały się w poprzednim roku, a ich autorzy pochodzą z jednego z krajów Europy Środkowej (Albani, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry).

Laureaci minionych lat

Przypomnijmy, że pierwszym laureatem Angelusa został w 2006 roku ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz, w kolejnych latach laur odbierali także m.in. Austriak Martin Pollack, Węgier Péter Esterházy, Białorusinka Swietłana Aleksijewicz, Rumun Varujan Vosganian, czy, jak w minionym roku, Rosjanin Oleg Pawłow.

Zgłoś uwagę