wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sylwester 2022. Zapytaliśmy wrocławskich studentów, gdzie spędzą sylwestrową noc [SONDA]

W internetowej sondzie zapytaliśmy studentów wrocławskich uczelni, gdzie spędzą Sylwestra 2022 i ile będzie ich kosztowała zabawa. Wiemy też, co sprawi, że w ostatnią noc 2022 roku będą się dobrze bawili. Zobaczcie, co odpowiedzieli studenci z Wrocławia i jakie mają sylwestrowe plany!

Reklama

O tym, jak spędzić Sylwestra, studenci zaczynają myśleć w listopadzie i na początku grudnia. Tak odpowiedziało nam 20 proc. pytanych. Niektórzy planują ten dzień już w październiku (6 proc.) lub tuż przed Wigilią (9 proc.). Pojedyncze osoby o tym, gdzie spędzą Sylwestra, zdecydowały w sierpniu lub plany uzależniły od innych czynników, w tym pracy. Ale są i tacy, którzy jeszcze nie wiedzą ani z kim, ani gdzie spędzą ten wieczór.

Spontaniczna zabawa

Planów na wieczór nie ma 9 proc. pytanych studentów. Niektórzy spontanicznie podejmą decyzję. A nagły rozwój wydarzeń 31 grudnia jest możliwy. Na wiele imprez we Wrocławiu można przyjść bez wcześniejszej rezerwacji, wpisowych lub zapisów.

Spontanicznie można nawet pojechać na wyprawę w Rudawy Janowickie. Wydarzenie Sylwester na szlaku 2022/2023 Rudawy Janowickie edycja VIII ma bardziej charakter górskiej ustawki niż imprezy noworocznej. Jak czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku: „Żadna organizacja, firma, instytucja ani osoba prywatna nie jest organizatorem niniejszego przedsięwzięcia w prawnym tego słowa znaczeniu”. Pomysłodawcy proszą tylko o dostosowanie ubioru i ekwipunku do panujących w górach warunków i stawienie się „około 19.00 w miejscowości Marciszów na stacji PKP”.

Nieco ponad 3 proc. studentów zadeklarowało, że szukanie atrakcji na ten wieczór ich nie interesuje. „Nie szukam, bo co roku jest tak samo” – zaznaczyła jedna z osób. 

Domówka czy wyjazd

Najwięcej osób, bo aż 48 proc., zaznaczyło w naszej ankiecie, że Sylwestra spędzi w domu, z rodziną lub w niewielkim gronie przyjaciół. Ten trend nie bez powodu utrzymuje się od kilku lat. Najpierw pandemia, teraz inflacja. Badania rankomat.pl potwierdzają, że w tym roku aż 63 proc. Polaków rezygnuje z hucznej imprezy. Dotyczy to również studentów, choć powody bywają różne.

Nie lubię chodzić na imprezy, gdyż na drugi dzień trzeba odespać, wrócić do pełni sił. Lubię zaczynać nowy rok wyspana :)
Daria, studentka dziennikarstwa

Nieco ponad 9 proc. studentów zadeklarowało, że ostatniego dnia roku obejrzą filmy i seriale lub spędzą ten czas, „bez presji grając w planszówki”.

Jest to dla mnie dzień, jak co dzień i nie przejmuję się tym, by musieć mieć coś, by dobrze się bawić.
Klaudia, studentka komunikacji wizerunkowej

W restauracji, knajpie lub klubie Sylwestra spędzi 8 proc. pytanych studentów. Nieco mniej (ok. 6 proc.) uda się do kina lub teatru. Na przykład Aleksandra, farmaceuta, studentka Szkoły Doktorskiej UMed, już czwarty raz spędza Sylwestra w Teatrze Muzycznym Capitol, bo jak napisała w sondzie, najważniejsze jest towarzystwo, ale ceni też „kulturalny” dodatek.

To, co najważniejsze? Atmosfera i ludzie

Wybór miejsca na spędzenie Sylwestra wiele mówi o tym, na czym tak naprawdę zależy studentom. Niektórzy marzą tylko o tym, by się wyspać (ok. 3 proc. pytanych), a o spokoju marzy kolejne 3 proc.

Najwięcej ankietowanych (ponad 60 proc.) ceni przede wszystkim obecność przyjaciół i najbliższych.

Gdybym miał powiedzieć co cenię w Sylwestrze najbardziej, powiedziałbym, że ludzi.
Daniel, student elektrotechniki

Dla mnie najważniejsze jest, z kim spędzę ten czas. Nie potrzebuję fajerwerków, wielkich imprez, tylko osób ważnych dla mnie. Może jakaś fajna muzyka i tyle mi wystarczy.
Julia, studentka Akademii Muzycznej

Niektórzy liczą też na „towarzystwo znajomych, szampan, fajerwerki i dużą imprezę”. 

Fajni ludzie oraz dobra muzyka - z nimi Sylwester nie ma prawa się nie udać.
Julia, studentka medycyny

Potwierdza to Ala, studentka filologii polskiej, pisząc w ankiecie: „Ważna jest dobra atmosfera i ludzie z którymi tego Sylwestra spędzamy. Razem z moją paczką znajomych czuję się najlepiej, więc nie pójdę sama na imprezę do klubu”.

Sylwester 2022. Ile to będzie kosztowało?

W zeszłym roku Polacy wydali na Sylwestra przeciętnie 186 zł. Ale trwała wówczas pandemia. Na pytanie, ile będzie kosztował cię tegoroczny Sylwester, studenci odpowiadali różnie: od wiele mówiącego „nic” (ok. 9 proc. odpowiedzi) do 500 zł, a nawet 800 zł (osoby, które wyjeżdżają na Sylwestra).

Myślę, że jedynie co, to koszt zrobienia jajek w majonezie i bezy, plus szampana bezalkoholowego (bo nie mogę pić), więc myślę, że zamkniemy się w przedziale 50-70 zł za wszystkich.
Julia, studentka Akademii Muzycznej

Przeważnie (ok. 30 proc. zapytanych studentów) zabawa sylwestrowa wyniesie 150–200 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl