wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci dostaną pieniądze na projekty naukowe. Oto laureaci programu FAST 2022
SKN KoNar SKN KoNar /FB
SKN KoNar

Ponad 150 tys. zł przeznaczono z kasy miejskiej Wrocławia na realizację studenckich projektów naukowych.

Reklama

Pomysłodawcą powołania Funduszu Aktywności Studenckiej (FAST) był prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Program pilotuje Wrocławskie Centrum Akademickie, miejska instytucja koordynująca współpracę miasta i środowiska uniwersyteckiego. Do tej pory zorganizowano cztery edycje projektu. Zgłoszono do niego kilkaset pomysłów.

FAST przewiduje dofinansowanie projektów opracowywanych przez młodych naukowców: koła naukowe, zespoły studenckie, grupy nieformalne. Podstawowa wysokość wsparcia finansowego to 5 tys. zł, ale w sytuacjach wyjątkowych może być ono wyższe.

Spośród 79 zgłoszony pomysłów do dofinansowania wybrano 37. Tak jak w poprzedniej edycji najwięcej pomysłów, które zostaną dofinansowane, to inicjatywy studentów Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego.

Do najciekawszych należą:

  • Budowa autonomicznego robota terenowego do rozpoznawania i zbierania atrap min (SKN KoNar – Politechnika Wrocławska);
  • Nie tylko gwałt – miesiąc świadomości o przestępstwach seksualnych (SKN Medyków Sądowych – Uniwersytet Medyczny);
  • Samotność wśród pacjentów chirurgicznych – (SKN Specjalności Zabiegowych, Uniwersytet Medyczny).

Pełna lista laureatów IV edycji FAST

Badania nad samotnością

Tradycyjnie dodatkowe punkty przysługiwały za projekty specjalne – realizowane w związku z realizowanymi we Wrocławiu inicjatywami społecznymi. W 2021 w Roku Tadeusza Różewicza promowano pomysły związane z twórczością autora „Do piachu”.

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. Stąd na liście laureatów zespoły prowadzące badania dotyczące zjawiska samotności.

Od kosmosu po muzykoterapię

W sumie finansowe wsparcie z kasy miejskiej Wrocławia uzyskały 37 projekty. Przeznaczono na nie od 1,8 tys. do 5 tys. zł. W sumie dało to 154 tys. zł.

Obok studentów z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego doceniono młodych naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego (4 projekty), Akademii Muzycznej (3 projekty), Uniwersytetu Wrocławskiego (2 projekty), Akademii Sztuk Teatralnych i Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN – po jednym projekcie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl