wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zmiany w centrum. Akademia Sztuk Pięknych wyburzy budynek i postawi w jego miejscu nowy (WIZUALIZACJE)

ASP Wrocław postawi przy ulicy Traugutta budynek, który „dobrze wpisuje się w śródmiejski charakter tamtej części miasta, z drugiej strony stanowi prestiżowy znak architektoniczny”. Projektują go architekci w Warszawie. Przypominamy ich wizualizacje, które wygrały konkurs na koncepcję budynku.

Reklama

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu będzie miała nowy budynek. Władze uczelni planują zbudować go w latach 2024 – 2025 za pieniądze pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanie w miejscu istniejącego budynku D przy ulicy Traugutta i będzie oznakowany jako D1.

Stary D został wybudowany w roku 1968 i w chwili obecnej jego stan techniczny nie kwalifikuje go do remontu, tylko do wyburzenia.
ASP Wrocław

Pracownie, drukarnia i sale wykładowe

Nowy D to obiekt z dwoma poziomami podziemnymi i sześcioma nadziemnymi. Będą w nim pracownie (architektury wnętrz i wzornictwa, konserwacji i restauracji dzieł sztuki), pomieszczenia szkoły doktorskiej, drukarnia grafiki i sztuki mediów oraz sale do ćwiczeń i wykładów. W podziemiach znajdą się pomieszczenia techniczne oraz magazyn ośrodka dokumentacji dzieł sztuki, zwanego także muzeum uczelni.

Projektowany obiekt w głównej mierze przejmie funkcję starego budynku D i zaspokoi potrzeby uczelni w zakresie nowo powstających pracowni i kierunków studiów.
ASP Wrocław

D1 projektują architekci z Warszawy

Rysunki D1 powstają w warszawskiej pracowni Projekt Praga, która wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję planowanego budynku. Zgłosiła wtedy wizualizacje, które są do obejrzenia w galerii:

Uniwersalna architektura z jednej strony bardzo dobrze wpisuje się w śródmiejski charakter tej części miasta, z drugiej strony stanowi kolejny prestiżowy znak architektoniczny adekwatny do rangi uczelni artystycznej.
uzasadnienie przyznania nagrody

ASP Wrocław ma na terenie miasta budynki w dwóch miejscach: na placu Polskim (główny) i przy Traugutta, gdzie od strony ulicy widoczny jest szklany obiekt o nazwie Centrum Sztuk Użytkowych (budowany w latach 2010 – 2012). Na jego tyłach stoją starsze, pokryte klinkierem budynki oznaczone m.in. literami A, B i C.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl