wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rozwój elektromobilności we Wrocławiu
Stanowiska w laboratorium elektromobilności na Politechnice Wrocławskiej Politechnika Wrocławska
Stanowiska w laboratorium elektromobilności na Politechnice Wrocławskiej

Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej we wtorek 21 listopada otwarto laboratorium elektromobilności. Skorzystają z niego przede wszystkim studenci kierunku elektromobilność, który uruchomiono na uczelni dwa lata temu.

Reklama

Rozwój elektromobilności, czyli pojazdów z napędem elektrycznym (EV), jest jednym z głównych obszarów polityki ekologicznej i transportowej Unii Europejskiej. Aby elektromobilność była możliwa, potrzebna jest jednak odpowiednia infrastruktura: stacje ładowania, sieć wytwórcza oraz tańsze i efektywniejsze samochody elektryczne i hybrydowe.

Elektromobilność na topie

Nad takimi właśnie samochodami będą pracowali studenci w laboratorium elektromobilności. W szczególności będą zajmowali się tu:

  • układami elektronicznymi i energoelektronicznymi,
  • napędami,
  • systemami magazynowania i przetwarzania energii stosowanymi,
  • infrastrukturą zasilania i przetwarzania energii elektrycznej.

Co znajduje się w laboratorium elektromobilności

W laboratorium są nie tylko stanowiska sterowania różnymi rodzajami napędów elektrycznych ze wszystkimi nowoczesnymi silnikami stosowanymi w elektromobilności. Wyjątkowymi elementami są stanowiska wyposażone w układy szybkiego prototypowani:

– Studenci będą mogli projektować własne struktury sterowania silnikami prądu przemiennego i stałego w różnych konfiguracjach. Taka możliwość na polskich uczelniach jest dotychczas niespotykana – mówił dr inż. Maciej Skowron z Wydziału Elektrycznego, kierownik laboratorium. – Na pozostałych stanowiskach można z kolei analizować wpływ współpracy akumulatorów z układami napędowymi i sposób ich wzajemnego oddziaływania – tłumaczył.

Współpraca uczelni i biznesu

Uruchomienie laboratorium było możliwe dzięki wsparciu firmy LG Energy Solution Wrocław, która przekazała na ten cel ponad 600 tys. złotych. Firma podpisała też z PWr umowę w zakresie wspólnego prowadzenia projektów badawczych, organizowanie praktyk i staży naukowych dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni, a także kształtowanie programów nauczania.

– Pojazdy elektryczne to nie chwilowy trend, ale transformacja, która zmienia sposób, w jaki się poruszamy i wchodzimy w interakcję ze środowiskiem naturalnym – zaznacza Yong Girl Lee, dyrektor External Relations Department LG Energy Solution Wrocław.

Nie tylko LG Energy Solution współpracuje z PWr. W laboratorium, dzięki współpracy z firmą Ecobike, polskiego producenta rowerów elektrycznych, znalazły się też stanowiska z jednośladami na prąd. Studenci dzięki temu będą mogli analizować pracę układu elektromechanicznego.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl