wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Dołącz do interdyscyplinarnej grupy naukowców i artystów i działaj dla wrocławian. Nabór trwa do 15 czerwca
Od lewej: dr inż. Weronika Urbańska (Politechnika Wrocławska), przewodnicząca prezydium AMUiA; dr hab. Adam Porębski (Akademia Muzyczna) członek prezydium; dr hab. Anna Potysz (Uniwersytet Wrocławski) wiceprzewodnicząca prezydium Marcin Zieliński, Kamila Romaniuk/AMUiA
Od lewej: dr inż. Weronika Urbańska (Politechnika Wrocławska), przewodnicząca prezydium AMUiA; dr hab. Adam Porębski (Akademia Muzyczna) członek prezydium; dr hab. Anna Potysz (Uniwersytet Wrocławski) wiceprzewodnicząca prezydium

Akademię Młodych Uczonych i Artystów tworzą osoby należące do dolnośląskiego środowiska akademickiego. Ich działania są rozległe: od doradzania i opiniowania w sprawach związanych z miastem, po organizowanie konferencji, szkoleń i warsztatów. Chcesz dołączyć do Akademii? Poznaj szczegóły naboru.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Akademia Młodych Uczonych i Artystów działa we Wrocławiu od 2010 r. Jej cechą charakterystyczną jest interdyscyplinarność. Członkowie AMUiA:

 • organizują warsztaty („Matma nie gryzie”),
 • przygotowują konferencje („Wymiary Samotności”),
 • prowadzą pilotażowe projekty („Język maszyn”),
 • recenzują wnioski w miejskim programie MOZART,
 • weryfikują i rekomendują osoby zgłoszone do Studenckiego Programu Stypendialnego.

Jesteśmy otwarci na różne formy działalności. W październiku, aby zachęcić studentów do poświęcenia się nauce, planujemy ruszyć z cyklem spotkań dla studentów i doktorantów o tym, jak odnaleźć się w świecie nauki. Sami pamiętamy, jakie mieliśmy początki, jak trudno nam było się rozeznać, wejść w rytm pracy naukowca.
dr inż. Weronika Urbańska, przewodnicząca prezydium AMUiA

Członkowie AMUiA planują również przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat mobbingu w środowisku akademickim i w nauce.

– Nie jesteśmy od podejmowania walki z konkretnymi przypadkami, to nie nasza rola, ale chcemy informować, jak zachować się w takiej sytuacji – wyjaśnia dr inż. Weronika Urbańska, przewodnicząca prezydium AMUiA.

Kogo szuka Akademia?

Najważniejszymi kryteriami, które musi spełnić kandydat AMUiA, to:

 • wiek do 35. roku życia,
 • status doktoranta lub pracownika uczelni z Dolnego Śląska,
 • wybitny dorobek naukowy,
 • chęć i potrzeba działania.

Miejsce w AMUiA jest dla reprezentantów wszystkich nauk: ścisłych, przyrodniczych, medycznych, humanistycznych i artystycznych. Od dziedziny, którą kandydat się zajmuje, istotniejszy jest jego dorobek. Dlatego w formularzu zgłoszeniowym należy wskazać ważniejsze publikacje, projekty badawcze, patenty, wydarzenia artystyczne, nagrody itp.

Analizujemy zarówno dorobek naukowy, jak i aktywność na rzecz społeczności.
dr inż. Weronika Urbańska, przewodnicząca prezydium AMUiA

Formularze z konkretnymi kryteriami publikowane są na stronie Akademickiego Wrocławia

Jak wygląda kadencja?

Obecny nabór dotyczy członków zwyczajnych. Każdego roku do AMUiA dołącza 4–5 nowych naukowców, których kadencja trwa 5 lat. W sumie zespół tworzy ok. 20 członków.

Oprócz tego z AMUiA współpracują członkowie wspierający.

– Do tego grona zapraszamy osoby, które nie spełniają regulaminowych kryteriów, ale są ciekawymi osobowościami i chcą działać – wyjaśnia dr inż. Weronika Urbańska, przewodnicząca prezydium AMUiA.

Naukowcy spotykają się średnio raz w miesiącu albo częściej, jeśli wymaga tego prowadzony projekt. Jak zapewnia dr inż. Weronika Urbańska, to nie jest tak, że członkowie AMUiA zobowiązani są do poświęcenia konkretnej liczby godzin w ustalonym wymiarze czasu. Wszystko zależy od tego, w jakie działania ktoś jest zaangażowany.

Stawiamy przede wszystkim na interdyscyplinarną wymianę myśli i wiedzy.
dr inż. Weronika Urbańska, przewodnicząca prezydium AMUiA

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl