wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prof. Andrzej Antoszewski doktorem honoris causa. To nestor nauk politycznych w Polsce [ZDJĘCIA]

Znany i ceniony politolog, wychowawca kilku pokoleń studentów - prof. dr hab. Andrzej Antoszewski z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. – To wybitny badacz, ale także nauczyciel akademicki i człowiek lubiany, i ceniony. Do tego bardzo skromny – podkreśla prof. dr hab. Robert Alberski, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Prezentujemy zdjęcia z tych uroczystości

Reklama

Doktorat honoris causa został nadany 10 marca br. podczas tegorocznych obchodów Święta Uniwersytetu Opolskiego.

Dr hab. Adam Drosik, profesor UO, dziekan Wydziału Nauk o Polityce przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole, że profesor Antoszewski ma ogromne zasługi w naukach politycznych.

– Musimy patrzeć na demokrację i w ten sposób klasyczny, ateński, bo to gdzieś ma swoje źródło, no i teraz jak się zmienia. Jak się zmienia również pod wpływem nowoczesnych mediów. Gdzie jest dzisiaj - moglibyśmy powiedzieć - ta mityczna agora? Czy to jest ten hydepark internetowy, czy może jakiś innych definicji byśmy szukali. Takie tuzy jak prof. Antoszewski tworzyły debatę na temat demokracji, porównywania demokracji zachodnioeuropejskich, porównywania zmian systemowych, jakie zachodziły w Europie Środkowo-Wschodniej – dodał dr hab. Adam Drosik. 

– To wybitny badacz, ale także nauczyciel akademicki i człowiek lubiany, i ceniony. Do tego bardzo skromny – podkreśla prof. dr hab. Robert Alberski, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czym się zajmuje prof. dr hab. Andrzej Antoszewski?

Prof. dr hab. Andrzej Antoszewski jest nestorem nauk politycznych w Polsce, twórcą naukowej szkoły badań porównawczych nad transformacją demokratyczną państw i społeczeństw.

Przez całą swoja karierę akademicką związany był z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zaczynając od stanowiska asystenta na stanowisku profesora zwyczajnego kończąc. To pierwsze stanowisko objął w 1972 r., ostatnie – w 1999 r. Jest autorem (lub współautorem) 16 monografii, redaktorem ponad 10 prac zbiorowych oraz niemal 200 artykułów naukowych z zakresu teorii i praktyki współczesnych systemów politycznych.

Prof. dr hab. Andrzej Antoszewski Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego

Ma w swoim dorobku promotorstwo ok. 500 prac magisterskich i licencjackich, 22 prac doktorskich oraz udział w charakterze recenzenta w promocji ponad 60 doktoratów i 40 habilitacji.

Prof. dr hab. Andrzej Antoszewski należy do grona wybitnych polskich politologów, którzy wnieśli uznany przez środowisko wkład do instytucjonalnego rozwoju dyscypliny oraz kształtowania jej tożsamości naukowej.

Od lat 90-tych do dziś jest członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, w latach 2006-2020 (4 kadencje) był członkiem Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych, w latach 1996-1999 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: Uniwersytet Opolski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl