Wielki Kaliber 2015 dla Wojciecha Chmielarza

Wojciech Chmielarz odebrał tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść „Przejęcie”, przyznawaną w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu dla najlepszej książki kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w ubiegłym roku.

  • Wojciech Chmielarz laureatem Wielkiego Kalibru

    Wojciech Chmielarz laureatem Wielkiego Kalibru

  • Laureaci Nagrody Wielkiego Kalibru 2015: Hakan Nesser, Małgorzata Sobieszczańska i Wojciech Chmielarz.

    Laureaci Nagrody Wielkiego Kalibru 2015: Hakan Nesser, Małgorzata Sobieszczańska i Wojciech Chmielarz.


- Jury z pełnym przekonaniem, determinacją i poczuciem odpowiedzialności postanowiło nie czekać na siódmą, ósmą, dziewiątą  powieść Chmielarza, ale iść na całość i przyznać nagrodę już po trzeciej – mówiła Janina Paradowska, przewodnicząca jury Wielkiego Kalibru.

Wojciech Chmielarz odebrał statuetkę oraz Nagrodę (25 000 złotych) z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Wojciech Chmielarz, rocznik 1984 jest dziennikarzem. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Jest redaktorem naczelnym serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Napisał trzy książki z serii kryminałów o komisarzu Mortce. „Przejęcie” to jego trzecia powieść i trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru (wcześniej był nominowany za „Podpalacza” w 2013 i „Farmę lalek” w 2014 roku). TVN przygotowuje film fabularny na podstawie jego drugiej książki – „Farmy lalek”.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru powędrowała do Katarzyny Bondy za powieść „Pochłaniacz”. Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę za debiut, którą otrzymała Małgorzata Sobieszczańska za powieść „Z ostatniej chwili”.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał Håkan Nesser szwedzki pisarz, trzykrotny zdobywca Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej. Debiutował w 1988 roku powieścią „Koreografen”, ale sławę przyniósł mu dopiero cykl powieści o komisarzu Van Veeterenie. Dziesięciotomowa seria publikowana w latach 1993-2003 zyskała uznanie czytelników w ponad 25 krajach i stała się podstawą serialu telewizyjnego. Nesser jest także autorem pięciotomowego cyklu o inspektorze Gunarze Barbarottim, który rozpoczęła powieść „Człowiek bez psa” (2006).

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Janina Paradowska (przewodnicząca), Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula.

W tym roku do Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 nominowani byli: Katarzyna Bonda (Pochłaniacz), Mariusz Czubaj (Martwe popołudnie), Ryszard Ćwirlej (Błyskawiczna wypłata), Zygmunt Miłoszewski (Gniew), Małgorzata Sobieszczańska (Z ostatniej chwili), Marcin Wroński (Kwestja krwi).

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbył się w dniach 26-31 maja 2015 we Wrocławiu.

Zgłoś uwagę