wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Wrocławskie festiwale
  4. Festiwale literackie

Miasto Olgi Tokarczuk, laureatki Literackiej Nagrody Nobla szczyci się kilkoma znaczącymi festiwalami literackimi, wśród których najważniejsze to Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Bruno Schulz. Festiwal, czy Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Inspirujący jest także Międzynarodowy Festiwal Opowiadania poświęcony krótkim formom literackim. Kolejność alfabetyczna.

Reklama

Bruno Schulz. Festiwal (BSF)

Międzynarodowy festiwal sztuki i literatury odbywający się we Wrocławiu. Powstał w 2012 roku z okazji 120 rocznicy urodzin i 70 rocznicy śmierci Brunona Schulza. W zamierzeniu organizatorów jest zarówno formą uczczenia pamięci pisarza i przypomnieniem jego dzieła, jak i wielkim świętem literatury. W programie są spotkania i dyskusje, często poświęcone stosunkom polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckim

Od 2013 roku Bruno Schulz. Festiwal wspiera Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS, w przeddzień wręczenia nagrody organizując spotkanie z nominowanymi autorami.

Festiwal Tradycji Literackich

Pierwszy festiwal zorganizowany przez Muzeum Pana Tadeusza, odbył się w 2016 i dedykowany był Adamowi Mickiewiczowi i Tadeuszowi Różewiczowi.. Bohaterami następnych festiwali byli Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert (2018) oraz Zygmunt Krasiński, Gabriela Zapolska i Witold Gombrowicz (2019). W programie są warsztaty teatralne, warsztaty rodzinne, spotkania z tłumaczami i pisarzami, warsztaty twórczego pisania czy warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. 

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Pierwsza edycja festiwalu zorganizowana została jako część obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Od początku wydarzenie to towarzyszy Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej SILESIUS, która stanowi jednocześnie oś programową festiwalu (spotkania z nominowanymi) oraz jego punkt kulminacyjny – gala wręczenia Silesiusa. Festiwal charakteryzuje się dużym rozmachem, stawia na różnorodność (poetyk, światopoglądów), wielojęzyczność (gościem honorowym każdej edycji jest inny kraj) i inkluzywność (wyjście z poezją w przestrzeń miejską). Festiwal Silesius to także całoroczne działania edukacyjne, mające na celu popularyzowanie poezji wśród najmłodszych czytelników i obalanie niekorzystnych stereotypów towarzyszących jej w procesie edukacji szkolnej. Organizatorem jest Wrocławski Dom Literatury. Więcej na: http://silesius.wroclaw.pl/festiwal/

Miesiąc Spotkań Autorskich

Odbywa się codziennie miedzy 1 lipca i 4 sierpnia w Brnie, Koszycach, Ostrawie, Lwowie i Wrocławiu. W ramach programu wrocławskiej edycji swoje teksty prezentuje 20 pisarzy polskich, 10  czeskich i słowackich oraz 31 pisarzy z kraju, który w danym roku jest Gościem Honorowym. 

Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Ideą festiwalu jest prezentacja literatury sensacyjnej i kryminalnej. W czasie festiwalu przyznawana jest Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści sensacyjnej lub kryminalnej. 

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to przede wszystkim święto krótkiej formy literackiej. Długofalowym celem festiwalu jest promowanie narracji międzykulturowych.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Niewątpliwie największe we Wrocławiu święto literackie, które tradycyjnie odbywa się w grudniu, w weekend poprzedzający mikołajki. Najlepsi wydawcy z całej Polski, szeroka i różnorodna oferta książek, a także spotkania ze znanymi i ciekawymi autorkami i autorami sprawiają, że WTDK to prawdziwy festiwal literatury i swoiste podsumowanie literackiego oraz wydawniczego roku w Polsce. Podczas imprezy przyznawane są dwie nagrody dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry (z wyłączeniem książek dla dzieci) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony (książka dla dzieci). Przez lata targi gościły w różnych wrocławskich przestrzeniach: w Muzeum Architektury, w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku dworca Wrocław Główny czy w Centrum Kongresowym. Od roku 2016 odbywają się w Hali Stulecia.

Organizatorem jest Wrocławski Dom Literatury. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl