W upały pamiętajmy o zwierzętach

Latem upały dają się we znaki. Niektórzy zapominają, że czworonogi gorzej znoszą wysokie temperatury od nas, bo nie mają gruczołów potowych a przez to ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona.

  • W upały pamiętajmy o zwierzętach

    W upały pamiętajmy o zwierzętach

  • Należy ograniczyć spacery w porze, gdy panuje największy upał

    Należy ograniczyć spacery w porze, gdy panuje największy upał (fot. Łukasz Telus, naczelnik OSP JRS we Wrocławiu)

  • Psy źle znoszą wysokie temperatury

    Psy źle znoszą wysokie temperatury (fot. źródło: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu)


– Na przegrzanie czy na udar cieplny bardzo narażone są psy. Niestety takie sytuacje często kończą się śmiercią zwierzęcia – mówi Zofia Białoszewska, kier. Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu.

Koty raczej lubią upały, ponieważ są to zwierzęta ciepłolubne. Ale nie będą się dobrze czuły zamknięte w domu, gdy za oknem będzie 30 st. C. Potrzebują ruchu i świeżego powietrza. Warto pamiętać, że koty wydalają śladowe ilości potu. Gruczoły odpowiadające za to mają na podeszwach łap oraz pod pachami. Pies natomiast oddaje nadmiar ciepła pyskiem, czyli po prostu zieje. Łatwiej się więc przegrzewa. Szczególnie na upały należy uważać w przypadku starszych psów gdyż często chorują na nadciśnienie i serce.

 – Jeżeli widzimy, że pies, po przebywaniu na słońcu jest osłabiony, słania się, szybko oddycha czy straci przytomność, należy jak najszybciej przenieść go w chłodne miejsce i udać się do weterynarza – zaznacza Zofia Białoszewska i dodaje, że na konsekwencje upałów szczególnie narażone są psy na łańcuchach: – Niestety na wsiach pies przykuty do budy łańcuchem wciąż nie jest wyjątkiem. Metal może się niebezpiecznie rozgrzać, więc niezbędne są skórzane obroże.

Co zrobić, by czworonożny pupil przetrwał upały?

Przede wszystkim należy dbać, by miał świeża wodę i nigdy nie należy zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie. Należy ograniczyć spacery w porze, gdy panuje największy upał. Możemy pomóc zwierzętom wystawiając chłodną wodę na podwórku. Skorzystają z niej bezdomne koty, czy psy, ale też i ptaki.

Zgłoś uwagę