wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

ZZM wprowadza wyższe standardy utrzymania terenów zielonych

Patryk Załęczny,

Zarząd Zieleni Miejskiej wprowadza wyższe standardy utrzymania terenów zielonych wzdłuż ciągów ulicznych, w parkach i na zieleńcach. Będą obowiązywały od lipca tego roku. Co więcej, miasto przeprowadziło także szkolenia dla pracowników jednostek i spółek, przekazując stosowną wiedzę, jak odpowiednio pielęgnować zieleń.

Reklama

Nowe standardy zakładają m.in. pozostawienie rozdrobnionej ściętej trawy po koszeniu na trawnikach w wybranych parkach oraz stosowanie zrębków drzewnych pod wybranymi starszymi drzewami, co pomoże spulchnić pod nimi glebę. Ponadto, zmniejszona zostanie powierzchnia, z której grabi się liście – o ponad 20% w porównaniu do kończącej się umowy.

W warunkach trwającego przetargu znalazł się także wymóg zatrudnienia przez wykonawców dedykowanych ogrodników dla parków: Grabiszyńskiego, Południowego, Zachodniego i Szczytnickiego. Dzięki temu będą pod stałym nadzorem pod kątem poprawności wykonywania prac pielęgnacyjnych w czasie trwania umowy. Dodatkowo wykonawcy zatrudnią na każdy rejon miasta kierowników prac i ogrodników (niezależnych względem ogrodników dla wcześniej wymienionych parków).

Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia, fot. Patryk Załęczny

– Zarówno wyzwania klimatyczne, potrzeba dbałości o miejską roślinność, jak i oczekiwania społeczne sprawiają, że musimy zacząć wymagać więcej i od siebie i od wykonawców zleconych prac na terenach zieleni. Chcemy, by pielęgnacja roślinności była dostosowana do ich wymagań, dzięki czemu odwdzięczą się one dobrym stanem zdrowotnym i pięknym wyglądem. Oczywiście zachęcamy też wykonawców, by inwestowali w rozwiązania proekologiczne: urządzenia akumulatorowe o napędzie elektrycznym czy samochody elektryczne – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Postępowanie z roślinami i prowadzenie prac na terenach zielonych

Nowe zasady dotyczą zarówno sposobu postępowania z roślinami, jak i prowadzenia prac na terenach zieleni. – Stawiamy na wzbogacanie parków i zieleńców w materię organiczną, która stanowi naturalny nawóz. Dzięki temu nie tylko poprawimy warunki siedliskowe roślinom, ale także wielu innym organizmom, jak owady czy jeże – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kontynuowana będzie także akcja „Drugie życie drzewa”, czyli pozostawianie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa martwych drzew w postaci tzw. świadków i kłód na terenie parków.

– Chcemy również, by trawniki na terenach zielonych były zdrowe i piękne przez cały okres wiosenno-letni, dlatego zmieniamy zasady ich pielęgnacji. Termin koszenia będzie zależny od warunków pogodowych i wzrostu trawy, a część obszarów przeznaczonych do koszenia będzie mogła być z nich wyłączona i zamieniona na łąkę miejską – dodaje Jacek Mól.

Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, fot. Patryk Załęczny

Nie zapomniano również o drzewach, które w związku ze zmianami klimatu i niewystarczającą ilością opadów latem, wymagają szczególnej opieki. – Przewidzieliśmy dodatkowe podlewanie drzew młodych, nie objętych już okresem pielęgnacji i gwarancji oraz kontynuację stosowania worków nawadniających. W celu ograniczenia stosowania w parkach i na zieleńcach ciężkiego sprzętu i zwiększenia jakości wykonywanych prac, wprowadzamy dodatkowy sposób pielęgnacji drzew starszych za pomocą technik linowych zamiast z podnośnika – wyjaśnia dyrektor ZZM.

Nowe zasady poruszania się pojazdów po terenach zielonych

Pielęgnacja terenów zieleni nie może oznaczać ich dewastacji, stąd nowe zasady dotyczące wjeżdżających na nie pojazdów. Będą one lżejsze i wyposażone w opony innego typu, ograniczające zagęszczanie ziemi oraz niszczenie darni. W przypadku konieczności wjechania cięższym autem, wymagane będzie, aby wykonawcy stosowali specjalne maty ochronne w celu ochrony gruntu i roślin.

Wprowadzony zostanie również zakaz parkowania i przebywania niepracującego sprzętu na terenach pokrytych roślinnością oraz używania dmuchaw do zbierania opadłych liści ze względu na hałas i spaliny.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

– Dla miasta ważne jest, aby wszystkie tereny zielone, bez względu na zarządcę, były traktowane z największą dbałością. Dlatego też we współpracy z Fundacją EkoRozwoju zorganizowaliśmy otwarte szkolenia dotyczące właściwej pielęgnacji drzew i ich ochrony w procesie inwestycyjnym dla wszystkich jednostek i spółek miejskich, ale także wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i deweloperów. Wcześniej w podobnym szkoleniu wzięli udział dyrektorzy placówek oświatowych – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Jeśli tylko będzie taka potrzeba, szkolenia odbędą się ponownie, tak aby każdy zainteresowany był pewien swojej wiedzy i przedkładał ją na wspólne dobro dla Wrocławia.

Przetarg na konserwację parków i zieleni przyulicznej

Otwarcie ofert w przetargach na konserwację parków i zieleni przyulicznej nastąpi na początku kwietnia. Wykonawcy będą mogli uzyskać dodatkowe punkty za staż pracy kierownika robót, pracownika, który posiada dodatkowe kwalifikacje potwierdzone kursami branżowymi, auta elektryczne, a także sprzęt do pielęgnacji, jeżeli ten będzie w całości elektryczny.

Kryteria przetargu dają też wyższą punktację za aspekty społeczne – zatrudnienie niepełnosprawnego lub bezrobotnego na pełen etat. Nowe umowy zostaną zawarte na okres trzech lat, od lipca tego roku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl