wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. ZZM wprowadza wyższe standardy utrzymania terenów zielonych

Zarząd Zieleni Miejskiej wprowadza wyższe standardy utrzymania terenów zielonych wzdłuż ciągów ulicznych, w parkach i na zieleńcach. Będą obowiązywały od lipca tego roku. Co więcej, miasto przeprowadziło także szkolenia dla pracowników jednostek i spółek, przekazując stosowną wiedzę, jak odpowiednio pielęgnować zieleń.

Reklama

Nowe standardy zakładają m.in. pozostawienie rozdrobnionej ściętej trawy po koszeniu na trawnikach w wybranych parkach oraz stosowanie zrębków drzewnych pod wybranymi starszymi drzewami, co pomoże spulchnić pod nimi glebę. Ponadto, zmniejszona zostanie powierzchnia, z której grabi się liście – o ponad 20% w porównaniu do kończącej się umowy.

W warunkach trwającego przetargu znalazł się także wymóg zatrudnienia przez wykonawców dedykowanych ogrodników dla parków: Grabiszyńskiego, Południowego, Zachodniego i Szczytnickiego. Dzięki temu będą pod stałym nadzorem pod kątem poprawności wykonywania prac pielęgnacyjnych w czasie trwania umowy. Dodatkowo wykonawcy zatrudnią na każdy rejon miasta kierowników prac i ogrodników (niezależnych względem ogrodników dla wcześniej wymienionych parków).

Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia, fot. Patryk Załęczny

– Zarówno wyzwania klimatyczne, potrzeba dbałości o miejską roślinność, jak i oczekiwania społeczne sprawiają, że musimy zacząć wymagać więcej i od siebie i od wykonawców zleconych prac na terenach zieleni. Chcemy, by pielęgnacja roślinności była dostosowana do ich wymagań, dzięki czemu odwdzięczą się one dobrym stanem zdrowotnym i pięknym wyglądem. Oczywiście zachęcamy też wykonawców, by inwestowali w rozwiązania proekologiczne: urządzenia akumulatorowe o napędzie elektrycznym czy samochody elektryczne – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Postępowanie z roślinami i prowadzenie prac na terenach zielonych

Nowe zasady dotyczą zarówno sposobu postępowania z roślinami, jak i prowadzenia prac na terenach zieleni. – Stawiamy na wzbogacanie parków i zieleńców w materię organiczną, która stanowi naturalny nawóz. Dzięki temu nie tylko poprawimy warunki siedliskowe roślinom, ale także wielu innym organizmom, jak owady czy jeże – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kontynuowana będzie także akcja „Drugie życie drzewa”, czyli pozostawianie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa martwych drzew w postaci tzw. świadków i kłód na terenie parków.

– Chcemy również, by trawniki na terenach zielonych były zdrowe i piękne przez cały okres wiosenno-letni, dlatego zmieniamy zasady ich pielęgnacji. Termin koszenia będzie zależny od warunków pogodowych i wzrostu trawy, a część obszarów przeznaczonych do koszenia będzie mogła być z nich wyłączona i zamieniona na łąkę miejską – dodaje Jacek Mól.

Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, fot. Patryk Załęczny

Nie zapomniano również o drzewach, które w związku ze zmianami klimatu i niewystarczającą ilością opadów latem, wymagają szczególnej opieki. – Przewidzieliśmy dodatkowe podlewanie drzew młodych, nie objętych już okresem pielęgnacji i gwarancji oraz kontynuację stosowania worków nawadniających. W celu ograniczenia stosowania w parkach i na zieleńcach ciężkiego sprzętu i zwiększenia jakości wykonywanych prac, wprowadzamy dodatkowy sposób pielęgnacji drzew starszych za pomocą technik linowych zamiast z podnośnika – wyjaśnia dyrektor ZZM.

Nowe zasady poruszania się pojazdów po terenach zielonych

Pielęgnacja terenów zieleni nie może oznaczać ich dewastacji, stąd nowe zasady dotyczące wjeżdżających na nie pojazdów. Będą one lżejsze i wyposażone w opony innego typu, ograniczające zagęszczanie ziemi oraz niszczenie darni. W przypadku konieczności wjechania cięższym autem, wymagane będzie, aby wykonawcy stosowali specjalne maty ochronne w celu ochrony gruntu i roślin.

Wprowadzony zostanie również zakaz parkowania i przebywania niepracującego sprzętu na terenach pokrytych roślinnością oraz używania dmuchaw do zbierania opadłych liści ze względu na hałas i spaliny.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

– Dla miasta ważne jest, aby wszystkie tereny zielone, bez względu na zarządcę, były traktowane z największą dbałością. Dlatego też we współpracy z Fundacją EkoRozwoju zorganizowaliśmy otwarte szkolenia dotyczące właściwej pielęgnacji drzew i ich ochrony w procesie inwestycyjnym dla wszystkich jednostek i spółek miejskich, ale także wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i deweloperów. Wcześniej w podobnym szkoleniu wzięli udział dyrektorzy placówek oświatowych – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Jeśli tylko będzie taka potrzeba, szkolenia odbędą się ponownie, tak aby każdy zainteresowany był pewien swojej wiedzy i przedkładał ją na wspólne dobro dla Wrocławia.

Przetarg na konserwację parków i zieleni przyulicznej

Otwarcie ofert w przetargach na konserwację parków i zieleni przyulicznej nastąpi na początku kwietnia. Wykonawcy będą mogli uzyskać dodatkowe punkty za staż pracy kierownika robót, pracownika, który posiada dodatkowe kwalifikacje potwierdzone kursami branżowymi, auta elektryczne, a także sprzęt do pielęgnacji, jeżeli ten będzie w całości elektryczny.

Kryteria przetargu dają też wyższą punktację za aspekty społeczne – zatrudnienie niepełnosprawnego lub bezrobotnego na pełen etat. Nowe umowy zostaną zawarte na okres trzech lat, od lipca tego roku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl