wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Za nami Dolnośląski Sejmik Klimatyczny w Miliczu
Wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada podpisuje apel w sprawie podjęcia kompleksowych działań przeciw globalnemu kryzysowi klimatycznemu
Wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada podpisuje apel w sprawie podjęcia kompleksowych działań przeciw globalnemu kryzysowi klimatycznemu

W czwartek w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Miliczu samorządowcy spotkali się podczas Dolnośląskiego Sejmiku Klimatycznego – „Zmiany klimatyczne, a susza”. Sejmik posłużył integracji środowisk mających największy wpływ na działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, zwłaszcza w zakresie ochrony zasobów wodnych.

Reklama

W wydarzeniu wzięli udział wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie z Dolnego Śląska oraz osoby związane z instytucjami ochrony środowiska. Gości oficjalnie przywitali przedstawiciele milickiego samorządu – Sławomir Strzelecki, starosta Milicki oraz Piotr Lach, burmistrz Gminy Milicz. Konferencję rozpoczął wyjątkowy gość, wykładowca i naukowiec, współautor książki „Nauka o klimacie” – Marcin Popkiewicz. 

– Ze zmianami klimatu musimy nauczyć się żyć. Musimy się do nich zaadaptować. Przykładem może być zatrzymywanie wody tam, gdzie spada. Jeśli będzie trafiała na mokradła, las czy oczka wodne, to przez miesiące będzie nawadniała okolicę. Nasze działania są jednak niemalże antyadaptacyjne. Osuszamy mokradła, likwidujemy starorzecza. Pozbyliśmy się gąbek, magazynujących wodę – wyliczał Popkiewicz.

Głos w debacie zabrał też Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. Jasno stwierdził, że zmiany klimatyczne są obecnie jednym z największych wyzwań przed nami.

– Zmiany klimatu są zjawiskiem globalnym, wymagają reakcji zarówno ze strony wspólnoty międzynarodowej, rządów poszczególnych krajów, jak i przedstawicieli samorządów. Na początku tego roku rząd zakończył projekt opracowywania planów adaptacji do zmian klimatu. W projekcie wzięły udział 44 duże miasta w Polsce. Ale problemy suszy, podtopień czy powodzi dotyczą każdej gminy. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań w kwestii opracowania tego dokumentu strategicznego na poziomie regionalnym – podkreślił Adam Zawada.

Wspólny apel samorządowców

– Następują migracje, które są wywołane przez klimat. Stoimy przed wyzwaniem o znaczeniu cywilizacyjnym. W pobliżu Wałbrzycha, na terenie Sudetów, brakuje wody i nic nie wskazuje na to, że sytuacja się poprawi. Chcielibyśmy w przyszłym roku rozpocząć budowę fabryki wody w środku miasta. Mogłaby ona zabezpieczyć wodę dla miasta i okolicznych gmin na najbliższe lata – wyjaśnił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha

W swoim wspólnym stanowisku samorządowcy stwierdzili, że są zobowiązani zrobić wszystko, aby zatrzymać postępujące zmiany klimatu i podejmować działania adaptacyjne do zmian, które już następują. Podkreślili, że wodę opadową należy traktować nie jako surowiec, lecz jako dobro narodowe i podejmować starania, by gromadzić ją w miejscu jej powstania.

Szczególne znaczenie w tym procesie ma tzw. mała retencja. Mocno wybrzmiało, że działania adaptacyjne wymagają współpracy na linii samorząd – rząd oraz uwzględnić zaangażowanie środków unijnych.

Dolnośląski Sejmik Klimatyczny zakończył się podpisaniem przez uczestników apelu do Sejmu i Rządu RP oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl