wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławski „Przewodnik” w konkursie Drzewo Roku 2020

Monika Dubec,
Wrocławski dąb „Przewodnik” fot.wroclaw.pl
Wrocławski dąb „Przewodnik”

Trwa głosowanie na Drzewo Roku 2020. Wśród zgłoszonych kandydatur jest wrocławski dąb, który rośnie przy ul. Borowskiej. Głosować na niego online można do końca czerwca br.

Reklama

W tym roku o tytuł Drzewa Roku rywalizuje 16 kandydatów. Wśród nich, wrocławski dąb szypułkowy „Przewodnik”. Drzewo, będące pomnikiem przyrody, ma ok. 300 lat, 23 metry wysokości i 476 centymetrów obwodu. Nazwę „Przewodnik” nadano mu z inicjatywy Koła Przewodników Miejskich we Wrocławiu.

Głównym celem konkursu, organizowanego przez Klub Gaja na www.drzeworoku.pl, jest promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz pokazywanie trwałych związków pomiędzy przyrodą i historią lokalnej społeczności.

– Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych miasta i regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów – informuje Klub Gaja.

Drzewo do konkursu zgłosił wrocławianin i miłośnik przyrody, Paweł Lenart, który zachęca wszystkich do głosowania.

– Nie odnalazłem we Wrocławiu drugiego, tak majestatycznego drzewa, wręcz idealnie wkomponowanego w nowoczesność. Dąb szypułkowy „Przewodnik” to jedna z dendrologicznych ikon Wrocławia. Rośnie w miejscu, obok którego, codziennie przechodzi kilka tysięcy osób i przejeżdżają tysiące samochodów. Według mnie dąb szypułkowy „Przewodnik” dla Wrocławia jest tym, czym dla Zagnańska dąb „Bartek” – przyznaje Pawła Lenarta.

Głosowanie na Drzewo Roku 2020 trwa do 30 czerwca. Przy czym można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail. Wyniki ogłoszone zostaną na stronie www.drzeworoku.pl oraz www.swietodrzewa.pl.

Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl