wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław stawia na edukację ekologiczną uczniów
Wiceprezydent Adam Zawada otworzył ekologiczną lekcję w Szkole Podstawowej nr 81 we Wrocławiu UMW
Wiceprezydent Adam Zawada otworzył ekologiczną lekcję w Szkole Podstawowej nr 81 we Wrocławiu

W piątek, 15 marca 2019 r., w kilku miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu, licealiści i studenci zorganizowali strajk klimatyczny, zwracając uwagę m.in. na problem globalnego ocieplenia. W stolicy Dolnego Śląska podejmowanych jest wiele działań związanych z szerzeniem edukacji ekologicznej.

Reklama

Władze Wrocławia dużą wagę przykładają do tego, by uczniowie mieli wiedzę o tym, jak dbać o środowisko. Dlatego miasto wsparło piątkowy ekologiczny protest uczniów i tego samego dnia w Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Jastrzębiej zorganizowało kolejną specjalną lekcję, poświęconą zmianom klimatu.

– To dzieci będą musiały stawić czoła najsurowszym konsekwencjom naszych działań i słusznie domagają się, abyśmy zmienili nasze postępowanie. We Wrocławiu już od dawna dostrzegamy potrzebę edukowania młodzieży w zakresie ekologii i ochrony środowiska. Nie trzeba nas przekonywać, że jest to bardzo ważne, prowadzimy już wiele działań w celu zminimalizowania negatywnych skutków zmiany klimatu – podkreśla Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Zrównoważony rozwój we Wrocławiu i Zielony Kalendarz Edukacyjny

– Od 2017 r. szczególnie mocno dbamy o wprowadzanie wątków ekologicznych do programów edukacyjnych. Tworzymy scenariusze lekcyjne w postaci prezentacji multimedialnych, a następnie przekazujemy je do wszystkich dyrektorów placówek oświatowych we Wrocławiu, czyli w ponad dwieście miejsc. Nauczyciele mogą korzystać z tych materiałów, prowadząc lekcje – dodaje Mariola Apanel, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW.

Uczniowie klasy VIII e w SP nr 81 przy ul. Jastrzębiej podczas specjalnej lekcji ekologicznej. Fot: BM

Zajęcia są prowadzone w ramach programu „Zrównoważony rozwój we Wrocławiu – nasza wspólna sprawa”. W roku szkolnym 2017/2018 w lekcjach dotyczących jakości powietrza, oszczędzania energii i gospodarki obiegowej w sumie wzięło udział blisko 30 tysięcy uczniów i przedszkolaków.

Obecnie program jest kontynuowany, a kolejne zajęcia w różnych placówkach są prowadzone m.in. w oparciu o Zielony Kalendarz Edukacyjny. W kalendarzu znajdują się również najważniejsze ekologiczne daty, o których warto pamiętać, jak choćby: Międzynarodowy Dzień Wody (22 marca), Dzień Ziemi (22 kwietnia) czy Dzień Czystego Powietrza (14 listopada).

Zobacz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl