wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław nie rezygnuje w staraniach o tytuł Zielonej Stolicy Europy

Wrocław nie rezygnuje w staraniach o tytuł Zielonej Stolicy Europy

Tym razem tylko trzy miasta walczą nadal o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020 Ghent, Lahti i Lizbona zakwalifikowały się do finału Zielonej Stolicy Europy – taki komunikat opublikowała Komisja Europejska. Wrocław nie awansował do grona finalistów. Mimo to nie rezygnujemy w staraniach o zrównoważony rozwój miasta.

Reklama

- Gratuluję ścisłym finalistom. W tym roku komisja europejska wybrała jedynie trzy,  a nie jak w ubiegłym roku pięć miast, które wciąż są w grze. Od początku naszych starań deklarowałem, że będziemy walczyć do skutku - mówi Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia.- Idąc za przykładem miast, które wielokrotnie ubiegały się o tytuł Zielonej Stolicy Europy, zbieramy siły, aby jeszcze lepiej przygotować kolejną aplikację. Zależy nam na zieleni w mieście, na przyjaznym transporcie i na zrównoważonym rozwoju.

Wrocław od momentu rozpoczęcia starań o tytuł ZSE stał się członkiem Porozumienia Burmistrzów. Wszedł do prestiżowego grona członków ICLEI i stał się współtwórcą Agendy Wodnej. Szykowane są także kolejne aplikacje konkursowe Komisji Europejskiej, głównie związane z adaptacją do zmian klimatu.

- Ubiegamy się o tytuł Zielonej Stolicy Europy ponieważ zależy nam na realnych zmianach we Wrocławiu- mówi Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. - Z każdą kolejną aplikacją, związane są konkretne działania, które Komisja Europejska sprawdza, analizuje i porównuje z innymi miastami. Dlatego nie poddajemy się i konsekwentnie będziemy dążyć do tego, aby Wrocław był coraz bardziej zielonym i przyjaznym miejscem do życia.

Nasi partnerzy komentują decyzję Komisji Europejskiej :

- Wrocław jest na właściwej drodze- powiedział Wolfgang Teubner, dyrektor ICLEI w Europie. - Miasto podejmuje konkretne kroki w kierunku wspierania zrównoważonego rozwoju, a w wielu obszarach widać już pozytywne zmiany. To budujące, że miasto stawia zrównoważony rozwój w centrum swojej aktywności. Chciałbym zachęcić Wrocław do dalszego podążania tą ścieżką, ponieważ zrównoważony rozwój jest fundamentem wysokiej jakości życia i  pomyślnego rozwoju gospodarczego.

Oprócz partnerów społecznych, wspierał nas także profesor Zbigniew Kundzewicz, członek zespołu organizacji IPCC, wyróżnionej w 2007 roku nagrodą Nobla.

- Szczerze mówiąc, jestem nieco zawiedziony- mówi profesor Zbigniew Kundzewicz. -Uważam, że niezwykłe walory Wrocławia i wielki wkład pracy włożonej w przygotowanie wniosku zasługują na wyróżnienie. Liczę, że spokojna analiza szczegółowych wyników oceny pozwoli na rozpoznanie i eliminację słabszych punktów i przygotowanie jeszcze bardziej przekonujących materiałów w następnym konkursie.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany przez Komisję Europejską od 2010 roku. Otrzymuje go jedno miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców jednego z państw członkowskich i kandydujących Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Kandydatów ocenia się m.in. pod kątem ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości wody, gospodarowania terenami zielonymi czy ekoinnowacji. Do tej pory tytuł Zielonej Stolicy Europy otrzymało 10 miast: Sztokholm (2010), Hamburg (2011), Vitoria-Gasteiz (2012), Nantes (2013), Kopenhaga (2014), Bristol (2015), Lublana (2016), Essen (2017), Nijmegen (2018) oraz Oslo (2019).

W tym roku o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020 ubiegało się 13 miast.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl