wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław: Ekopatrol wzmocniony. Więcej strażników, więcej kontroli

Wrocław: Ekopatrol wzmocniony. Więcej strażników, więcej kontroli

UM Wrocław

Przed nami bardzo mroźny tydzień. Oznacza to, że jakość powietrza w naszym mieście może ulec pogorszeniu. W związku z tym, decyzją Prezydenta Wrocławia, strażnicy miejscy w oddziałach Ekopatrolu dostaną wsparcie 20 strażników osiedlowych, którzy posiadają uprawnienia do kontrolowania pieców na terenie Wrocławia. Mieszkańcy naszego miasta muszą liczyć się ze zwiększoną liczbą przeprowadzanych kontroli.

Reklama

Nowością jest możliwość pobierania próbek popiołu z paleniska i ich wysyłka do specjalistycznego laboratorium. Analiza wykaże czy w danym piecu spalane były odpady. Pobrany popiół może następnie służyć jako materiał dowodowy w sprawach o wykroczenie kierowanych do sądu. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czym palimy w naszych piecach. Jeśli zauważymy cuchnący i duszący dym unoszący się z komina na naszym osiedlu - zgłośmy to. Jakość powietrza w naszym mieście zależy od nas wszystkich. Przypominamy, że jeżeli w wyniku kontroli zostanie potwierdzone palenie odpadów w domowych piecach, kominkach czy ogniskach strażnicy mogą nałożyć mandat do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu strażnik kieruje sprawę do sądu rejonowego. Od 1 do 31 stycznia 2018 r. Ekopatrol dokonał 788 kontroli pieców oraz spalanych w nich materiałów. W ich wyniku straż miejska wystawiła 14 mandatów na łączną kwotę 3100 zł.

Każdy, kto widzi (i czuje), że ktoś spala odpady, ma prawo zwrócić właścicielowi uwagę, a gdy to nie pomoże, zgłosić problem odpowiednim służbom. Zgłoszenia z terenu Wrocławia można dokonać bezpośrednio u służb pod całodobowym numerem telefonu straży miejskiej 986 lub pod numerem 71 310 06 46 (w godzinach 7:00 - 14:00) Jeśli jesteś świadkiem spalania odpadów, możesz zgłosić ten fakt również przez nasz specjalny formularz na stronie internetowej: piece-to-nie-smietnik Dodatkowo Gmina Wrocław zawarła 2 października 2017 r. umowę z Uniwersytetem Wrocławskim, na udzielenie dotacji w kwocie 100.000 zł na zakup drona  wraz z wyposażeniem umożliwiającym prowadzenie monitoringu jakości powietrza.  

Zgodnie z umową dron został zakupiony przez Uniwersytet Wrocławski w końcu 2017 roku. Urządzenie przeznaczone jest do wykonywania pomiarów jakości powietrza i parametrów meteorologicznych. Wyniki badań wykonane za pomocą drona wykorzystane zostaną m.in. do analizy zmian zanieczyszczeń powietrza w danym miejscu w różnym czasie, oceny zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych rejonach miasta oraz wyodrębnienia miejsc najbardziej zanieczyszczonych. Otoczmy w tych dniach szczególną opieką osoby bezdomne czy osoby nietrzeźwe najbardziej narażone na działanie silnego mrozu. Jeśli spotkamy takie osoby, zgłośmy to straży miejskiej. W ten najprostszy sposób możemy uchronić ich zdrowie oraz życie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl