wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław coraz bardziej lesisty
Reklama

Być może miasto kojarzy się najpierw z kolorem cegły i betonu, ale człowiek jest tak stworzony, że i w mieście będzie myślał o zieleni - powiedział prezydent Rafał Dutkiewicz, witając uczestników konferencji "Las w mieście – miasto w lesie" zorganizowanej w środę (14 września) w Sali Sesyjnej Nowego Ratusza.

Kilkudziesięciu leśników, naukowców i urzędników miejskich, w tym goście z kilku innych miast, omawiało możliwości zwiększenia obszaru i poprawienia stanu lasów miejskich. W granicach Wrocławia jest 2170 hektarów lasów, co stanowi 7,4 % obszaru miasta. Są to przeważnie pozostałości po dawnych łęgach nadodrzańskich, które w przeszłości porastały dolinę rzeki. Stąd ich odmienność od typowego lasu polskiego, w którym przeważają sosny. We Wrocławiu o wiele liczniej są reprezentowane drzewa liściaste, takie jak dąb szypułkowy i lipa drobnolistna. Przyjęty przez Radę Miejską Wrocławia "Powiatowy Program Zwiększania Lesistości Miasta Wrocławia" zakłada zalesienie 486 hektarów do roku 2015 i 620 hektarów w następnych latach, dzięki czemu lasy będą pokrywać 11 % obszaru miasta. Ostatnio powiększyły się tereny leśne na Janówku, na Żernikach, w Świniarach i na Opatowicach. Równocześnie wzbogacane jest wyposażenie lasów miejskich w elementy ułatwiające mieszkańcom kontakt ze środowiskiem naturalnym – między innymi ścieżki przyrodnicze i edukacyjne.

Mniej niż połowa lasów na terenie miasta jest miejską własnością administrowaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Ponad 50 % należy do nadleśnictw okalających Wrocław: Miękini, Obornik Śląskich, Oleśnicy i Oławy. Współpraca Wrocławia z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych układa się bardzo dobrze, czego wyrazem było wręczenie prezydentowi Dutkiewiczowi "Kordelasa Leśnika Polskiego" przez dyrektora Grzegorza Pietruńkę z RDLP.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl